Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Memeliler
leopar
Email :10508

Leopar, kedigiller familyasının Panthera cinsinin 4 büyük türünden biridir. Uzun zaman önce aslan ve panter türlerinin melez olarak çiftleşmesinden meydana geldiği düşünülüyordu. Bu yüzden de ismini Leo (Aslan) ve Pard (Pars) kelimelerinin birleşiminden almıştır. Leopar nedir sorusu ise pek çok kişi tarafından sorulmaktadır.

Leopar Özellikleri

Leopar özellikleri konusuna bakıldığında sarı üzerine siyah benekleri bulunan vahşi bir kedidir. Ağırlıkları 90 kilograma kadar ulaşabilir. Uzunlukları kuyrukları da dahil edildiğinde iki buçuk metreyi bulabilir. Erkek leoparlar, dişi leoparlara göre daha iridir. Bacak boyları gövde uzunluklarına oranla diğer kedilerden daha kısa olduğundan ağaç gibi yüksek yapılara tırmanma kabiliyetleri de diğer kedilere göre daha gelişmiştir. Çoğu kişi tarafından jaguarlar ile karıştırılır. Fakat jaguarların derisindeki beneklerin içi siyah değilken, leoparların beneklerinin içi siyahtır. Leopar tarihçesi konusuna bakıldığında farklı leopar çeşitlerinden de bahsetmek mümkündür.

Leopar Türleri

Panthera Pardus olarak da bilinen leoparların; Avrupa Leoparı, Afrika Leoparı, Amur Leoparı, Anadolu Leoparı, Arap Leoparı, Berberistan Leoparı, Kafkas Leoparı, Hint Leoparı, Çin Hindi Leoparı, Java Leoparı, Japon Leoparı, İran Leoparı, Sina Leoparı, Sri Lanka Leoparı ve Zanzibar Leoparı olmak üzere birçok alt türü bulunur. Bu canlıların birçoğunun nesli tükenmek üzere olup, bazı alt türlerin nesli tükenmiştir.

Leoparlarda Avlanma ve Beslenme

Leopar özellikleri konusuna bakıldığında etçil hayvanlardır. Genellikle 10-40 kg ağırlığında orta boy canlıları avlayarak beslenirler. İmpala, Ceylan, Antilop, Yaban Domuzu, Yabani Tavşan gibi birçok canlıyı avlayabilir. Ayrıca aslanların yokluğunda Zürafa gibi büyük ve ağır hayvanları da avlayabilirler. Genellikle avlarına 5 metre kadar yaklaştıktan sonra boyun arkasından ısırarak avını öldürür. Fakat büyük hayvanları avlarken onları boğarak öldürür. Bir leopar tarafından bugüne kadar öldürülen en büyük hayvan, 900 kg. ağırlığında bir Eland’dır. Küçük hayvanları öldürdüğü yerde yer. Büyük hayvanları ise öldürdükten sonra ağaç, çalı veya mağara gibi güvenli bölgelere taşır. Leoparlarda avlanma ve leoparlarda beslenme farklı şekillerde gerçekleşmez. Diğer kedigillerde olduğu gibi leoparlar da vahşi yaşamda hayatta kalabilmek için sıkı bir mücadele vermektedir.

Leoparlarda Üreme ve Çiftleşme

Leoparlarda üreme ve leoparlarda çiftleşme diğer tüm memeli hayvanlarda olduğu gibi doğuraraktır. Leoparlar tüm yıl boyunca çiftleşebilirler. Özel bir çiftleşme zamanları yoktur. Yumurtlama dönemleri 46 gün sürer. Gebelik ise 90 – 105 gün arası sürer. Genellikle her doğumda 2 ve 4 arasında yavru dünyaya gelir. Yavruların doğduktan sonraki ilk yıl yaşam oranı ise %41-50 arasındadır. Dişiler genelde mağara gibi yerlerde doğum yapar. Yavrular gözleri kapalı olarak doğarlar ve 4 ile 9 gün arasında gözleri açılır. Anneleri doğumdan itibaren yaklaşık 18-24 ay boyunca yavruyu takip edebilir. 1 yaşına gelen bir leopar kendi başına avlanabilir.

Leopar Ömrü

Leopar Ömrü ortalama 12 – 17 yıl arasındadır. Dünya üzerinde kaydedilen en uzun yaşam süresi rekoruna sahip leopar Florida’daki McCarthy’s Vahşi Yaşamı Koruma Alanı’nda yaşayan dişi bir leopardı ve öldüğünde 24 yıl 2 ay 13 günlüktü. Bundan önceki rekorlara ise Varşova’da iki arkadaş olarak büyüyen Bertie ve Cesar sahipti. Bertie öldüğünde 24, Cesar öldüğünde ise 23 yaşındaydı.

Leoparlar Hakkında İlginç Bilgiler

Leopar türleri değerlendirmeye alındığında ilginç bilgilere de erişebilmek mümkün olmaktadır.

  • Genellikle gündüz saklanıp, gece avlanırlar.
  • Saatte 60 kilometreye kadar hızlanabilir ve 6 metreye kadar sıçrayabilirler.
  • Leoparlar hakkında ilginç bilgiler arasında leoparların aslanlar gibi kükremedikleri yer almaktadır.
  • Yüzme becerileri çok gelişmiştir. Bu yüzden balık ve yengeç gibi deniz canlılarını ustalıkla avlayabilirler.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar