Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Memeliler
ceylan
Email :25851

Ceylan, çift tırnaklı otçullar familyasında bulunan bir memeli hayvandır. Bu hayvanlar kutup bölgeleri haricinde tüm dünyada yaşayabilen bir hayvan türüdür. Ceylanın Latincedeki adı Gazella’dır.

Ceylan ve Özellikleri

Ceylan güzel ince bir hayvandır ve uzun ince bacaklara ve küçük toynaklara sahiptir. Ceylanın halkaları ile uzun boynuzları vardır. Boynuzlar genellikle bir S şeklindedir. En uzun boynuz Grant’in ceylanında ortaya çıkıyor (en fazla 75 cm uzunluğunda). Onu boynuzundan ve karnındaki karanlık şeridi ile tanıyabilirsiniz. Ayrıca beyaz bir arka tarafa sahiptir. O beyaz göğsüne doğru çıkııyor. Bazen başının üstünde devam eder.  Ceylanın ailesi antiloptur. Öyleyse zürafa ceylanı gibi ceylanın diğer türleri vardır ve bu da 12 türün sadece 3 çeşidi vardır.

Bir ceylan başka bir ceylan ile çiftleşmek isterse, bazen de peşinden koşar, çünkü boynuzları genellikle diğer erkeğe karşı bir kavgaya meydan okuma niyetiyle gelir. Bu yüzden bazı ceylanlar, boynuzlarını, savaşmama niyetiyle sırtlarıyla aynı yükseklikte tutmanın yolunu bulurlar. Dişi kaçmazsa başını yükseğe kaldırır. Sonuç olarak, boynuzları tamamen dişi görüş alanından kaybolur. Sonra ona yaklaşır ve onu korumaya çalışır. Çiftleşme, ceylanlarda yavaşça yürürken gerçekleşir. Thomson ceylanın içinde bu davranış farklıdır.

Ceylan gebe kalırsa, gebelik süresi 6 aydır (165-210 gün) ve sonra yavru ceylan doğar. Bir ceylan yılda 1 yavru doğuyor. Anne yiyecek bulmak için gittiğinde, yavruyu yalnız bırakır, yiyecek bulduktan sonra yavrusunu arar ve bulur. Yavrusunu çağırır ve onu bulduğunda her zaman onun sağlıklı olup olmadığını kontrol eder. Başlangıçta, yavru ceylan sürekli annesinin yanında olur ve annesinin sütünü içer. Genç ceylan büyüdükçe, diğer ceylanlarla vakit geçirmeye başlar. Bir ceylan en fazla 20 yıl yaşar ve ortalama 10-15 yıl hayatta kalır.

Bir ceylan sürüsü, başında bölgesel bir erkeğe sahip 60 veya daha fazla hayvandan oluşur. Ayrıca sadece yaşlı erkeklerin sürüleri vardır. Ceylanlar, kırılmış dalları ve çimleri kullanarak bölgelerini gösterir. Bölgelerini idrar ve dışkıyla da işaretlerler. Başka bir erkek bir bölgeye girdiğinde, erkek saldırgana karşı çok şiddetli olabilir. Rakipler (erkekler) daha sonra boynuzları ile birlikte düello yaparlar. En güçlü erkek kazanır ve bir erkek peşinde koşarken, diğer erkek başka bir bölgeyi araştırır. Aynı zamanda erkek tüm dişilerin endi bölgesinde kalmasını ister, her şeye göz kulak olur. Bir dişi onun bölgesinden kaçmak istediğinde, onu bölgeye geri götürür.

Ceylan Türleri

Ceylan türleri arasında Dağ Ceylanı, Arap Ceylanı, Suudi Ceylanı bulunmaktadır. Akrabası olan karacalar da bu türlere dâhil edilebilir.

Ceylanlarda Avlanma ve Beslenme

Ceylanlarda beslenme, bitki yaprakları ile sağlanır. Taze otlar da yedikleri besinler arasındadır.

Ceylanlarda Üreme ve Çiftleşme

Ceylanlarda üreme, ilkbaharın başlangıcı ile olur. Kış ayından çıkan ceylanlar, baharın gelişi ile çiftleşir. En fazla 1 yavru doğuran dişi ceylanlar, en az doğurganlığa sahip memeli hayvanlar arasında yer almaktadır.

Ceylan Ömrü

Ceylan ömrü ortalama 15 yıldır. Yırtıcıların da bu yaşam süresi üzerinde büyük etkisi bulunmaktadır.

Ceylanlar Hakkında İlginç Bilgiler

Ceylanlar hakkında ilginç bilgiler arasında uysallıkları vardır. İnsanlar ile ilişkileri gelişmiştir. Pek çok krallığın da simgesi olarak kullanılmıştır.

Yorum (4)

 • 12 Nisan 2020

  Leyla Melis

  vay

 • 15 Nisan 2021

  ...a..s..y..a...

  Vay beee ama bence neden nesillerinin tükendiklerini de yazmalısınız

  • 25 Şubat 2022

   Sedat Karakoç

   Bazı iki ayaklı hayvanların onları av yapması başlıca sebebi.

   • 26 Ekim 2023

    Yabani Hayvanlar

    Kesinlikle sonuna kadar haklısınız. Çok üzücü bir durum.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar