Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Memeliler

Aslan Türleri ve Özellikleri – Aslanlar Hakkında Bilgiler

aslan
Email :19145

Aslan, “Ormanın Kralı” ve yeraltı dünyasının koruyucusu olarak görülen bir güneş hayvanıdır. Bu egemen kedinin gücü, bilgelik, gurur, gençlik, diriliş, güvenlik, koruma, adaleti temsil eder. Aslan, güneş ve kral sembolünün dünyevi yönü olan “Kronik” (yeryüzü ile ilgili) doğayı temsil eden eril ilkenin “Teriomorfik” (insandan hayvana) temsilidir. Ayrıca, savaşçı bir hayvan olmanın yanı sıra sağlıklı agresif dürtüleri öne süren birleşme ve gururla da ilişkilidir.

Bu kedi, ay tanrıçalarının görüntülerinde göründüğü zaman, tanrıçanın alçakgönüllü doğasının bir temsilidir.

Aslan ve Türleri

Aslan nedir sorusunu soran kişiler aynı zamanda bu canlının türlerini de merak etmektedir. Aslanlar, kaplanlar, leoparlar, kar leoparları ve jaguarlar, Panthera cinsine aittir. Bu tür hayvanlar, hyoid olarak adlandırılan, dilin kemik destekleme yapısının kalsifikasyonuna sahiptir. Aslanlar, türlerin bireyleri arasındaki iletişimde yardımcı olan en az dokuz farklı seslendirmeye sahiptir.

Elbette, Afrika ve Asya’da, savanalar ve yarı çöl bölgelerinde aslanlar bulunur. Bununla birlikte, birçok hayvanat bahçesi, özel mülkler ve sirklerin tüm dünyaya yayılmış bazı temsilcileri vardır.  Yele, karakteristik bir özelliktir ve sadece erkeklerde bulunur. Yaklaşık 2,5 metre uzunluğunda ve 150 kilo olan aslanlar 3 metreye kadar da uzanabilmektedir. Her ikisi de koyu sarı ve kahverengi ve beyazımsı göbek arasında değişen renkte kısa tüylere sahiptir. Çok güçlü pençelere sahip olan aslanlar, güçlü bir diş yapısına da sahip olarak bilinmektedir. Panthera leo, aslanların Latincedeki adı olarak bilinmektedir. Pek çok aslan türleri ise yapısına göre farklılık göstermektedir.

Aslanlarda Avlanma ve Beslenme

Aslanlarda avlanma ve aslanlarda beslenme genellikle erkeklerin avlanması ile gerçekleşmektedir. Yeleli ve son derece güçlü olan aslanlar etçil hayvanlardır. Aslanlar yaygın olarak büyük canlılar ile beslenmektedir. Hızlı koşuyor olmaları ve atletik bir yapıya sahip olmaları nedeniyle kısa süre içinde avlanabilmektedir. Aslan payı adı verilen durum tam da burada ortaya çıkmaktadır. Önce erkek aslan avı yedikten sonra kalan kısım dişi aslan ve yavrular tarafından tüketilmektedir. Aslan tarihçesi göz önünde bulundurulduğunda bu durum her zaman bu şekilde devam etmektedir.

Aslanlarda Üreme ve Çiftleşme

Aslanlarda üreme ve aslanlarda çiftleşme diğer canlılarda olduğu gibi seyretmektedir. Tek eşli olarak bilinseler de aslanlar genellikle en doğurgan dişi aslanı aramaktadır. Anne ve baba aslan çiftleştikten sonra genellikle aile şeklinde yaşamlarını sürdürürler. Bu durum aslan özellikleri arasında oldukça önemli bir faktördür.

Aslan Ömrü

Aslan ömrü konusunda pek çok faktörden söz edilebilmektedir. Beslenme, iklimsel koşullar ya da buna benzer pek çok faktör ömürlerinin ne kadar süreceğini yakından ilgilendirmektedir. Aslanlar en fazla 15 seneye kadar yaşayabilen canlılar arasında yer almaktadır. Çok daha uzun süre yaşayabilen aslan türlerinden de bahsedilebilmektedir.

Aslanlar Hakkında İlginç Bilgiler

Aslanlar hakkında ilginç bilgiler konusundan da söz etmek mümkün olabilmektedir. Aslanlara dair pek çok kişinin bilmediği enteresan bilgiler aşağıda yer almaktadır.

 • Aslanlar, en büyük kedigillerden biri olarak bilinir; ancak öncelik kaplanlarındır.
 • Kedigiller arasında püsküllü kuyruğa sahip tek kedigil aslanlardır.
 • Pek çok kedigil yüzmekten hoşlanmamaktadır; ancak aslanlar yüzme konusunda son derece sevecendir.
 • Bir erkek aslanın 3 metrelik bir uzunluğa sahip olabilmesi mümkündür.
 • Ev kedisinin ısırığı, aslanın ısırığının 30’da biri kadardır.
 • Aslan, kaplan ve jaguar kükreyebilen tek kedigillerdir.
 • Aslanların genellikle takım halinde avlandıkları bilinmektedir. Bunun nedeni ise hem avlarını çabuk yakalayabilmeleri hem de birbirlerini koruyabilmelerinden kaynaklanmaktadır.

Comments (1)

 • 18 Mayıs 2021

  BİLİNMEYEN

  Çok işime yaradı gerçekten iyi bilgi topladım BRAVOOOOOOOOOO

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tavsiye Edilen Yazılar