Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Omurgalılar
yılan
Email :1526

Yılan, kayalık ve açıklık olan bölgelerde yaşayan vahşi hayvanlar arasında yer almaktadır. Dünya üzerinde genellikle çok sıcak olan bölgelerde yaşamlarını sürdürmektedir. Kış uykusuna da yatan bu canlıların pek çok farklı türü de bulunmaktadır.

Yılan ve Özellikleri

Yılan nedir sorusunu soranlar aynı zamanda bu canlının özellikleri hakkında da bilgi edinmek istemektedir. Yılanlar zehirli ve zehirsiz olmak üzere ikiye ayrılırlar. Dişlerinin içinde bulunan zehir torbaları ile avlarına zehir nüfuz ettirirler ve öldürürler. Aynı zamanda felç bırakabilme gibi değişik özelliklere de sahiptirler. Yılanların bazıları ise güçlü kasları ile boğarak avlarını ekarte edebilmektedir.

Yılan Türleri

Serpentes olarak da bilinen yılanlar, pek çok farlı türde yaşamlarını sürdürmektedir. Boğa yılanı, kobra, kara mamba, piton ve buna benzer pek çok tür en tehlikeli yılan grubu içinde yer almaktadır. Genellikle avlanma sırasında son derece acımasız ve iş bitirici olarak bilinirler. Çıngıraklı yılanlar da yine bu kategoride yer almaktadır. Pek çok yılan türü de yine doğada herhangi bir zararı olmadan yaşamını sürdürmeye devam etmektedir.

Yılanlarda Avlanma ve Beslenme

Yılan özellikleri konusuna bakıldığında avlanma ve beslenme gibi durumların da detaylı incelenmesi söz konusudur. Yılanlarda avlanma hızlı ve tehlikeli bir şekilde gerçekleşmektedir. Bazı yılanlar avlarını ısırıp zehirlerken bazıları ise boğarak öldürmektedir. Yılanlar etçil hayvanlardır; ancak yumurta ya da buna benzer besin kaynakları ile de yaşamlarını sürdürmektedir. Avladıkları canlıları tamamen yutabilecek kapasiteye de sahiptir. Yutmuş oldukları canlıları ise güçlü kasları ile ezerek sindirebilirler. Yılanlarda beslenme daha çok yavru canlılar ile gerçekleştirilmektedir. Canlıların yavrularını ya da yumurtalarını avlayan yılanlar, son derece hızlı hareket ederek amaçlarına ulaşabilmektedir.

Yılanlarda Üreme ve Çiftleşme

Yılanlarda üreme ve yılanlarda çiftleşme farklı bir şekilde gerçekleşmektedir. Dişi yılanlar kendi çevrelerindeki en güçlü erkek yılanı seçerek çiftleşmektedir. Hatta erkek yılanlar dişi ile çiftleşebilmek için kavga da etmektedir.

Bazı yılanlar yumurtlayarak, bazı yılanlar ise direkt olarak yavrularını dünyaya getirerek çoğalmaktadır. Kuluçka süresi sona erdikten sonra yumurtalar çatlamakta ve yavru yılanlar için yaşam süreci de başlamaktadır. Doğum yaparak çoğalan yılanlarda ise doğumun hemen ardından yaşam başlamaktadır.

Yılan tarihçesi konusuna bakıldığında yılanlar ile ilgili çok farklı bilgilere de ulaşmak mümkündür. Dünyanın en zehirli yılanı olarak bilinen tür Kara Mamba’dır. Kara Mamba, sadece 1-2 dakika içinde avını öldürebilecek kadar güçlü bir zehir yapısına da sahiptir.

Yılan Ömrü

Yılan ömrü türüne göre farklılık göstermektedir. Yılanlar 30 seneye kadar yaşayabilen canlılardır; ancak yaşam koşulları ve beslenme şekilleri de bu durumu etkisi altına almaktadır. Kış uykusu dönemini verimli bir şekilde geçirebilen yılanlar çok daha uzun süre yaşamlarını sürdürebilmektedir. Yılanlar aynı zamanda saklanmayı çok iyi bir şekilde başarabildiklerinden dolayı savunma mekanizmaları güçlüdür.

Yılanlar Hakkında İlginç Bilgiler

Yılan türleri değerlendirmeye alındığında ilginç bilgilere de erişebilmek mümkün olmaktadır.

  • Yılanlar herhangi bir şey yemeden 2 sene boyunca hayatta kalabilmektedir.
  • Yeni Zelanda’da herhangi bir yılan türü kesinlikle bulunmamaktadır.
  • Yılanlar hakkında ilginç bilgiler arasında bir diğer önemli unsur, göz kapaklarının bulunmamasıdır.
  • En zehirli yılan türlerinin tamamı Avustralya’da bulunmaktadır.
  • Yılanların dilleri çatallıdır. Bunun temel nedeni ise dilleri ile koku alabilmeleri ve her iki bölüm sayesinde farklı yönlerdeki kokuları duyabilmeleridir.
  • Yılanlar yedikleri yiyecekleri büyüklüklerine göre sindirmektedir. Çok büyük avlar için sindirme süresi 1 haftayı da bulabilmektedir.
  • Çiğneme gibi bir yetenekleri ise bulunmamaktadır.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar