Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Memeliler
jaguar
Email :5846

Jaguar memeli hayvanlardan biridir ve kedigillere ait olması ile bilinmektedir. Son derece yırtıcı özelliklere sahip olması da bu canlıyı tehlikeli kılmaktadır. Genellikle leopar ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Jaguar nedir sorusu bu sebeple de sıklıkla sorulmaktadır. Jaguarların beslenme şekilleri, üremeleri, ömürleri ve genel özellikleri ise aşağıda yer almaktadır.

Jaguar ve Özellikleri

Jaguar özellikleri türlere göre değişebilmektedir. Bu memelinin sadece göze çarpan güzelliği önemli özelliklerden biri sayılmaz. Jaguar, coğrafi konumuna göre değişen iki metre uzunluğa ve 100 cm yüksekliğe ulaşabilir. Ağırlığı 120 kg’a kadar ulaşabilir. Bu hayvanın diğer bir özelliği kaplumbağa kabuğunu dahi kırabilecek güçlü bir çeneye sahip olmasıdır. Erkek jaguar üç yıl içinde cinsel olgunluğuna ulaşır, dişilerde ise bu durum sadece 2 yıldır.

Jaguar Latincesi Panthera onca olarak bilinmektedir. Jaguar tarihçesi göz önünde bulundurulduğunda farklı türlerden de bahsetmek mümkündür.

Jaguar Türleri

Jaguar türleri konusundan bahsetmek oldukça zordur. Kara panter ya da puma gibi hayvanlar aslında jaguar türleri arasında sayılabilmektedir. Çünkü bu canlıların tamamı kedigillerden gelmektedir. Yırtıcı bir hayvan olan jaguar, farklı kürklere ve renklere sahip olan kedigillerden oluşmaktadır.

Jaguarlarda Avlanma ve Beslenme

Jaguarlarda avlanma ve jaguarlarda beslenme tamamen iri yapılı hayvanlar ile gerçekleşmektedir. Hızlı koşabilen jaguarlar çok uzaktan avlarını gözlerine kestirerek yakalayabilme özelliğine sahiptirler. Aynı zamanda antilop, maymun, yılan ya da geyik gibi canlılar ile de beslenirler. Bu tip gıdalar onların hayatta kalabilmeleri için oldukça önemlidir. Jaguarlar iyi avlanabilmenin yanında hızlı hareket ederek avlarının işini bitirebilmektedir. Sürüler halinde değil, genellikle tek başlarına hareket ederler.

Jaguarlarda Çiftleşme ve Üreme

Jaguarlarda üreme ve jaguarlarda çiftleşme eşeyli olarak gerçekleşmektedir. Memeli hayvan grubunda olan jaguarlar, yavrularını emzirdikten sonra avlanmak için alıştırmalara başlarlar. Döllenme ise yumurta ve spermin buluşması sonucu gerçekleşmektedir. Köpekler kadar süren bir gebeliğin ardından ise en fazla 4 yavru dünyaya getirilmektedirler. Hem anne hem de baba jaguar, yavruların eğitiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Ancak daha çok anneler bu konu ile ilgilenmektedir.

Jaguar Ömrü

Jaguar ömrü 15 seneye kadar uzayabilmektedir. Ortalama olarak 12 yıl yaşarlar. Bu nedenle de jaguarların yaşam döngüsünde iklimin önemi oldukça büyüktür. Aslan ya da kaplan gibi daha büyük yırtıcılar ile karşı karşıya kaldıkları noktada ise şansları giderek azalmaktadır. Bu nedenle de jaguarların ömründe belirleyici başka faktörlerden de bahsedilebilmektedir. Jaguarlar sağlıklı beslenmeleri gerektiğinden dolayı her gün düzenli olarak av bulmak durumundadır. Bu nedenle de gebelik ve doğum olsa dahi avlanmaya devam ederler.

Jaguarlar Hakkında İlginç Bilgiler

Jaguarlar hakkında ilginç bilgiler de bulunmaktadır. Bu bilgiler ise aşağıda yer almaktadır.

  • Jaguar kaplanın ve aslanın ardında dünyanın en büyük üçüncü kedisidir ve Amerika kıtasının en büyüğüdür.
  • Jaguarların çeneleri o kadar kuvvetlidir ki, ısırıkları kemikleri ve kaplumbağaları bile kırabilir. Jaguarların ısırması, bir aslanın iki katı kadar güçlüdür.
  • Büyük kedilerin çoğu gibi, jaguarlar yalnızdır ve gece karanlığında ya da gece avlanmayı tercih ederler. Onlar; geyik, tapir, tilki, balık, kurbağa ve yılanlar dahil olmak üzere yaklaşık 80 tür içerebilen çok çeşitli hayvanlar ile avlanırlar.
  • Korkulana rağmen, jaguarlar insanlardan kaçma eğilimindedir. Bu kedinin insanlara yönelik saldırılarına dair nadir raporlar vardır ve ne zaman yaptıkları, genellikle yavrularının savunması ile ilgilidir.
  • Orta ve Güney Amerika’nın eski uygarlıklarında jaguar, bir güç sembolü olarak kabul edilir.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar