Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Memeliler
vaşak
Email :3229

Vaşak, bir kedi çeşidi olarak bilinmektedir. Bu kedi türü, genellikle yüksek kesimlerde ve kayalıkların arasında yaşamaktadır. Normal bir kedi en fazla 6 yavru dünyaya getirebilirken bu sayı vaşaklarda daha farklıdır. Vaşak nedir sorusunu soran kişiler ise genellikle bu canlıların nasıl bir hayat sürdüklerini, avlanma şekillerini ve ömürlerini de merak etmektedir.

Vaşak ve Özellikleri

Vaşak tarihçesi konusuna bakıldığında bu hayvanların pek çok özelliğinden de bahsedilebilmektedir. Vaşak özellikleri arasında en önemli unsur, en fazla 45 kiloya erişebilmeleridir. Bu canlılar iyi bir tırmanıcı ve koşucudur. Çok ağır canlılar olmamaları nedeniyle de ağaçlara da rahatlıkla tırmanabilmektedir. Vaşaklar için özellikle bir mevsimden bahsetmek son derece zordur. Çünkü bu canlılar çok soğuk kış aylarında bile rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilmektedir. Özellikle aşırı soğuk iklimlerde tüylerinde artış gözlenmektedir. Vaşak Latincesi ise Lynx olarak bilinmektedir.

Vaşak Türleri

Vaşak türleri hem dış görünüş hem de yaşam tarzı olarak birbirinden farklıdır. Beslenme şekilleri de türlere göre bazı farklılıklar gösterebilmektedir. Bayağı Vaşak, İber Vaşağı, Kanada Vaşağı ve Doru Vaşak, vaşak türlerinden yalnızca bazılarıdır. Bunlar dışında doğada yaşayan diğer vaşak türlerinden de bahsetmek mümkün olabilmektedir.

Vaşaklarda Üreme ve Çiftleşme

Vaşaklarda üreme ve vaşaklarda çiftleşme kedigiller ile aynıdır. Memeli olan vaşaklar, tıpkı kediler gibi çiftleşirler ve hemen hemen aynı sürede doğumlarını gerçekleştirirler. Yavru vaşaklar ise annelerinin bakımı ile yaşamlarını sürdürmeye devam etmektedir. Emzirme süreci bittikten sonra vaşakların anneleri tarafından yavru vaşaklar için eğitim süreci başlamaktadır. Bu süreçte ise vaşaklar yaygın olarak avlanmayı ve kendi başlarına yaşamayı öğrenmektedir.

Vaşaklarda Avlanma ve Beslenme

Vaşaklarda avlanma ve vaşaklarda beslenme genellikle aynıdır. Hangi tür olursa olsun vaşaklar ufak canlılar ile beslenmektedir. Çok hızlı olmaları nedeniyle de avlarını hızlı bir şekilde ele geçirebilme özelliğine de sahiptirler. Vaşaklar Türkiye’de de yaşayan canlılardan biridir. Özellikle Doğu Anadolu’da bu türe rastlamak mümkün olabilmektedir. Siirt, Artvin ya da Kars gibi yüksek bölgelerde vaşaklara rastlamak mümkün olmaktadır.

Vaşak Ömrü

Vaşak ömrü türlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Aslında bu canlıların genel olarak hayatta kaldıkları süre kedilerden daha kısadır. 7 yıl maksimum ömre sahip olan bu kediler, yaşam mücadelesi vermek zorunda olduklarından dolayı çabuk yaşamlarını yitirirler. Bir diğer önemli husus ise yaşadıkları bölgede ne kadar süre ile beslenebildikleri ve barınabildikleridir. Barınmalarını en iyi şekilde sağlayabilirler ise 7 yılın üzerinde bir süre ile de yaşamlarını sürdürebilmektedirler.

Vaşaklar Hakkında İlginç Bilgiler

Vaşaklar hakkında ilginç bilgiler konusundan da bahsedilebilmektedir. Bu bilgiler ise aşağıda yer almaktadır.

 • Vaşaklar tek başlarına yaşamaktadır; ancak sürü psikolojisi ile hareket eden vaşak türlerinden de söz edilebilmektedir.
 • Vaşakların en ilginç özellikleri kedilerden çok daha az yavruya sahip olmalarıdır.
 • Vaşaklar, genellikle kürkleri için avlanan hayvanlar arasında yer almaktadır.
 • Vaşaklar 75 güne kadar süren bir gebelik geçirmektedir. Bu gebelik sona erdikten sonra ise emzirme süreci başlamaktadır. Sağlıklı bir vaşak en az 1 ay sonra kendi başına avlanabilecek duruma gelmektedir.
 • Vaşaklar; balık, böcek, kuş ya da fare gibi canlılar ile avlanmaktadır. Son derece pahalı bir kürke sahip olan bu canlıların kürkleri, Türkiye’de az olduğundan dolayı genellikle yurt dışından getirilmektedir.
 • Vaşaklar zeki ve hızlı varlıklardır. Özellikle ağaca tırmanabilme özellikleri olduğundan dolayı zehirsiz yılanlar ile de başa çıkabilecek özelliğe sahiptirler.
 • Vaşaklar, yavrular kendi başlarının çaresine bakabilene kadar aile halinde yaşarlar.

Yorum (2)

 • 2 Nisan 2023

  Izzet Alper Özmen

  Yıllarca Türkiye'nin değişik bölgelerinde ve değişik dağlarında vaşak varlığına şahit oldum. Gerek Niğde Aladağlar'da, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Artvin, Sivas, Toroslar, Giden Gelmez Dağları'nda ve daha birçok bölgede. Her ne kadar basında "Nesli tükenmekte olan hayvanlar" arasında geçse de, ülkemizde kurt ve ayı popülasyonu kadar yoğundur. Ve bizleri mutlu eden, ülkemizin doğal zenginliğidir. Vaşaklarla ilgili en ilginç anım ise Yelatan'da, yoğun kar altında 2 vaşağın dağ keçilerine pusu kurmasıdır. Belgesel tadın da, muhteşem bir saatti. Saygılarımla.

  • 26 Ekim 2023

   Yabani Hayvanlar

   Vaşaklar ülkemizin hazinelerinden bir tanesidir. Katılımınız için teşekkürler.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar