Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Kuşlar
sumru
Email :1419

Sumrunun Latincesi Sterninae olarak tanımlanmakla beraber, yağmur kuşları takımına ait bir familyada kategorize edilirler. Martılara göre daha küçük yapıya sahip olmalarıyla beraber sumruların dış görünümleriyle ayırt edilebilmeleri mümkündür. Familyaya ait olan tüm üyeler aynı şekilde küçük görünümdedirler. Dünyanın pek çok farklı yerinde yaşamlarını sürdürebilirler. “Sumru nedir?” sorusunun cevabı en genel tanımıyla bu şekilde verilir. Koloniler halinde yaşamaları en belirgin özellikleri olarak sınıflandırılır. Boyutlarına göre çıkardıkları sesler oldukça yüksek seviyede ve fark edilebilir aralıktadır. Sumru tarihçesi, kuş türlerinin ortaya çıkış dönemine denk gelen yakın tarih içerisindedir. Oldukça geniş bir coğrafyaya yayılım gösterirler. Kemer halinde belirli bir alana dağılım göstermiş durumdadırlar. Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yoğun olarak bulundukları gibi Türkiye’de de çok sayıda sumru bulunur. Sumru popülasyonunun bulunduğu bölgede az sayıda yerli türü bulunurken, çoğunlu göçlerden gelen türlerden oluşur.

Sumru Özellikleri

Sumru özellikleri, kendi türü özelinde şekillenmiştir. Dış görünümünde, gagası ince ve sivridir. Kuyruğu ise çatallıdır. Uçuş özellikleri incelendiğinde hem uzun hem de ince kanatları dikkat çeker. Havadayken geriye doğru kıvrılan kanatlara sahip olması sayesinde rahat bir şekilde süzülebilmesi mümkündür. Uçuş anında gövdesi, kanatlarının yaptığı hareketlerle uyum sağlayacak şekilde aşağı ve yukarı doğru oynar durumdadır. Seri şekilde hareket edebilmesine olanak tanıyan anatomik yapısı her an keskin manevralar yapabilme olanağını sağlar. Havada asılı kalabilme özelliğine sahiptir. 37-40 cm arasında boya sahiptirler.

Sumru Türleri

Sumrularda türler arasında boyut farklılıklarının görülebilmesi mümkündür. Genel ortalamaları küçük olmakla beraber boyutlarıyla beraber kanat uzunlukları açısından da değişkenlik gösterebilecek sumru türleri bulunur.

Sumru türleri şu şekilde incelenir:

  • Bayağı Sumru
  • Kuzey Sumrusu
  • Bıyıklı Sumru
  • Kara Sumru
  • Karagagalı Sumru
  • Gülen Sumru
  • Küçük Sumru
  • Akkanatlı Sumru

Sumrularda Avlanma ve Beslenme

Sumrularda avlanma sıklıkla gözlenir. Suya dalış yaparak su içerisinden yakaladığı canlı balıkları avlar. Bulunduğu bölgedeki su içerisinde genellikle boyutları küçük olan balıkları tercih eder. Sumrularda beslenme etçil olarak gerçekleşir. Yavru beslenmesinde de aynı şekilde sudan çıkarılan canlı balıklar beslenme olanağını sağlar.

Sumrularda Üreme ve Çiftleşme

Sumrular koloni halinde yaşıyor olmalarıyla beraber kendi eşlerini özenle seçerler. Dişi sumru, erkek sumrudan gelen avı bekleyerek sonrasında etrafında dönmeye başlar. Birbirlerine kur yaparak sumrularda çiftleşme yapıldığı görülür. Erkek sumrular bazen çiftleşmeden önce, yakaladığı avı dişi sumruya vermeme durumunun gözlenebilmesi olasıdır. Sumrularda çiftleşmeye başlangıç öncesinde yapılan kurda hem sumrulara ait bazı hareketler hem de çiftleşme sesleri duyulur. Sumrularda üreme yaşam boyunca toplamda 7-10 dönem boyunca gerçekleşir. Yumurtalar genellikle sahilden uzak bölümde ve rengi doğa yapısıyla uyumlu olduğundan dolayı fark edilemez. 21-28 gün aralığında yumurtalar çıkmaya başlar.

Sumru Ömrü

Sumru ömrü en uzun kuş türleri içerisinde değerlendirilmiştir. Bilinen en uzun süreyle yaşayan sumru 25 yıl yaşam süresine sahip olmuştur. Ortalama olarak 10-15 yıl boyunca yaşamlarını sürdürebilir olmalarıyla birlikte bazı türler için bu süre 20 yıla kadar uzayabilir.

Sumrular Hakkında İlginç Bilgiler

Toplu olarak avlanmaları sıklıkla görülür. Bazı durumlarda yaklaşık 1000 sumrunun aynı anda dalış yaparak sudaki canlı balıkları yakaladığı bilinir.

Göç ettikleri dönemde aynı yol üzerinden 25.000 mil ilerleme gösterebilirler.

Sumrular hakkında ilginç bilgiler arasında en dikkat çekici bilgi, yaşadıkları koloni haricinde geriye kalan canlılardan uzak yaşama istekleridir. Yuvalarını genel olarak rahat edebilecekleri yerler yapma eğilimine sahiptirler.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar