Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Kuşlar
penguen
Email :4383

Penguen, büyük kuş ailesi olan Spheniscidae türüne aittir. Yetişkinler 1,22 m yüksekliğe ulaşabilir ve 37 kg ağırlığa kadar çıkabilir.

Bu hayvanlar çok sayıda kolonide Antartika kıtasında yaşarlar. Örneğin Coulman Adası’nda yaklaşık 300.000 penguen bir arada yaşamaktadır. Bu hayvanlar tek eşli hayvanlar olarak bilinirler ve bu özelliklerini yaşamlarının sonuna kadar devam ettirirler. Penguen nedir sorusunu soran kişiler aynı zamanda bu hayvanların diğer özelliklerini de merak etmektedir. Penguen tarihçesi konusuna bakıldığında ise bu canlılara ait farklı bilgilerden de bahsetmek söz konusu olabilmektedir.

Penguen Özellikleri

Pinguisi Latincede penguen anlamına gelmektedir. Tüm penguenler mükemmel yüzebilirler; ancak hiç uçamazlar. Karada, vücut ve uzuvların yapısının özellikleri nedeniyle oldukça garip görünürler. Penguenler güçlü bir kas sistemi olan ve genellikle toplam kütlenin dörtte biri olan aerodinamik bir vücut şekline sahiptir. Penguenin gövdesi oldukça iyi beslenmiş, kenarlarından hafifçe sıkıştırılmış ve tüylerle kaplıdır. Penguen gagası güçlü ve çok keskindir.

Penguen Türleri

Penguen türleri farklılık göstermektedir. Penguenler 17 veya 18 türe ayrılır. Uzmanlar arasında bu sayılar da oldukça tartışılmaktadır. Birçoğu Antartika’da ve Yeni Zelanda’nın Antartika adalarında yaşamaktadır; ama bazıları Güney Amerika, Avustralya ve Afrika’dan biraz daha az buzlu suları tercih etmektedir. Kuş türü olmalarına rağmen, penguenler uçamaz ve gerçekten suyu çok severler. Çok iyi yüzücü olan penguenler yumuşakçalar, kabuklular ve küçük balıkları avlarken neredeyse 40 km/s hıza ulaşırlar. Hızlı yüzme, yırtıcılarından kaçmak için de bir silahtır: Yeni doğan penguen yavruları için karada en büyük tehdit, yumurta yemeyi seven yırtıcı kuşlardır.

Penguenlerde Üreme ve Çiftleşme

Penguenlerde üreme ve penguenlerde çiftleşme yumurtlama ile gerçekleşmektedir. Penguenlerin yumurtlayabilecek erişkinliğe ulaşabilmesi için en az 5 yaşında olmaları gerekmektedir. Genel olarak da penguenler eşlerini seçerek tek eşli bir şekilde çoğalmaya devam ederler. Çiftleşme dönemi sırasında, erkek dişi bireylerin dikkatini çekmeye çalışır ve bir boru sesine benzeyen gürültü yayarlar.

Penguenlerde Avlanma ve Beslenme

Penguenlerde avlanma ve penguenlerde beslenme diğer canlı türleri gibi gerçekleşmektedir. Penguenler balık, kabuklular, plankton ve küçük kafadanbacaklı yumuşakçalar ile beslenirler. Penguenler hamsi, sardalya, gümüş balığı, küçük ahtapot ve kalamar yemekten hoşlanır. Bir avında penguen, 190 ila 900 arasında dalış yapabilir. Bu durum penguen türüne, iklim koşullarına ve yiyecek ihtiyacına bağlıdır. Ortalama olarak besleme sırasında, yaklaşık 27 kilometre ve günde yaklaşık 80 dakika yüzerler. 3 metreden daha fazla bir derinlikte ise balık avı gerçekleştirebilirler.

Penguen Ömrü

Penguen ömrü türlere göre farklılık gösterir. İmparator penguenler 20 yıla kadar yaşayabilirken küçük penguenler 6 yıla kadar yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmektedir. Aynı zamanda penguenler bulabildikleri besinlere ve iklim koşullarına göre sağlıklarını korudukları takdirde daha uzun da yaşayabilirler.

Penguenler Hakkında İlginç Bilgiler

Penguenler hakkında ilginç bilgiler konusundan da bahsedilebilmektedir. Bu canlılara ait ilginç bilgiler ise aşağıda yer almaktadır.

  • En yüksek penguen türü, 1.20 metre yüksekliğe ulaşabilen imparatordur. En küçük penguen türü mavidir ve bu da yaklaşık 40 santimetredir.
  • Penguenlerin inanılmaz renkleri kamuflaj görevi görür. Yukarıdan, siyah okyanusun karanlık derinliklerine karışır. Aşağıdan, beyaz karnı berrak yüzeye karşı gizleme görevi görür.
  • Penguenler, balıkları avlamak için çok miktarda deniz suyu alır, ancak gözlerinin arkasında bulunan özel bir bez (supraorbital bezi) tüm tuzlu sularını kan dolaşımından filtreler.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar