Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Memeliler
panda
Email :15711

Pandanın latincesi Ailuropoda olarak tanımlanıyor olmakla beraber, genel itibariyle göz çevresi ve kulak bölgeleri siyahtır. Genel itibariyle postunun rengi siyah-beyaz renkte, uzunluğu 100-150 cm aralığında olan canlılardır. Pandalar, nesli tükenmekte olan canlı türleri arasında kategorize edilirler. Ağrılıkları 100 kg’ı bulabilen; iri yapıya sahip, tembel ve yavaş hareketlere sahiptir. Dünya üzerinde toplamda 1000 ve 1100 arasında aktif olarak yaşamlarını devam ettirdikleri düşünülen hayvanlar arasında yer alırlar. Çin ve Tibet’te yaşamlarını sürdürdükleri biliniyor olmakla beraber, etçil olarak kategorize edilirler. Bambuyu çok sevdiklerinden dolayı otçul olarak da tanımlanırlar. “Panda nedir?” sorusuna sahip olanlar için kısaca pandalar hakkında bu bilgiler verilebilir.

Panda tarihçesi, 2-3 milyon yıllık döneme kadar uzanır. Çeşitli farklı özelliğe sahip olan pandalar tarihin eski dönemlerinden itibaren yaşamlarını sürdürmüş olmalarıyla beraber günümüzde nesilleri tehlike altına girmiş durumdadır. Hem görünüm hem de aynı zamanda sahip oldukları özellikleriyle beraber başlı başına fark yaratırlar.

Panda Özellikleri

Panda özellikleri bakımından oldukça şaşırtıcı bilgileri beraberinde getiren hayvanlardır. Görünümleri bakımından ayıyla benzerlik gösteriyor olsalar da daha çok rakun özelliklerini barındırırlar. Vahşi doğada yaşamlarını idame ettirebilen pandalar, aynı zamanda hayvanat bahçelerinde yaşamı da benimserler. Farklı türlerin boy ve ağırlıkları değişkenlik gösterebilir. Pandaların en belirgin özellikleri gün içerisinde sıklıkla beslenmelidir.

Saldırgan özellik taşımıyor olmalarıyla birlikte, oyun oynamayı çok severler. İnsanlarla iletişimi iyi seviyede sayılabilecek olan pandalar aynı zamanda duygusal açıdan da oldukça hassastırlar. Isırma kuvveti en yüksek memeli canlılar arasında sınıflandırılırlar.

Panda Türleri

Panda türleri, genel itibariyle sahip oldukları boyutlar bakımından dev pandalar ve küçük pandalar iki farklı kategoride sınıflandırılırlar. Pandaların sahip oldukları belirgin özelliklere göre tür açısından sınıflandırılabiliyor olsalar da, günümüzde tehlike altında oldukları için ağırlıklı olarak siyah pandaların yoğunluğu görülür.

Pandalar türleri açısından aşağıdaki gibi sınıflandırılırlar:

  • Kızıl Pandalar
  • Kahverengi Pandalar
  • Siyah Pandalar

Pandalarda Avlanma ve Beslenme

Pandalar, etçil olarak bilinen memeli hayvanlar olsalar da pandalarda beslenme genel itbariyle bambuyladır. Bambuyu çok seven pandalar günlük 20 kg bambu tüketirler. Bambu, besin değeri açısından pandalara gerekli enerjiyi ancak belirli bir kilonun üzerinde tüketilmesinin ardından verebilir. Pandalarda beslenmenin az enerjiye sahip olan bambularla yapılıyor olmasıyla beraber, az hareket etme özelliği gözlenir. Pandalarda avlanma özelliğini rastlanmaz. Bambu bulunan bölgelerde tırmanma özelliklerini göstererek beslenmelerini gerçekleştirirler.

Pandalarda Üreme ve Çiftleşme

Genellikle yalnız yaşayan pandalar, çiftleşmek için bir araya gelirler. Bir yıl boyunca çiftleşme süresi yalnızca 5 gündür. Doğru eşlerin birbirlerini bulmasıyla beraber pandalarda çiftleşme gerçekleşir. Bulunmadığı takdirde uzun süreli olarak tekrar beklenmesi gerekir.

Pandalarda üreme, dişi pandanın 6 ay hamile kalmasının ardından yeni bir yavrunun dünyaya gelmesiyle gerçekleştirilir. Dişi pandalarda çiftleşme süresi toplamda 3 günü kapsar. Panda yavruları dünyaya geldiğinde kör ve dişsizdirler.

Panda Ömrü

Vahşi doğada 20-25 yıllık süre boyunca yaşamlarını sürdürebilen pandalar, hayvanat bahçelerinde 35 yıl süresiyle yaşayabilmektedirler. Panda ömrü ortalama olarak 25 yıllık süreye dayanır.

Pandalar Hakkında İlginç Bilgiler

Pandalar hakkında ilginç bilgiler sıklıkla merak edilen bilgilerdir.

  • Günlük olarak beslenmeleri 12 ila 14 saatlik süre zarfını kapsar.
  • Pandalar yalnız yaşarlar.
  • Dünya üzerindeki tüm pandalar resmi olarak Çin’e aittir. Diğer ülkelerde bulunan pandalar kiralanmıştır.
  • Bir pandanın postunun değeri 60.000 – 120.000 USD arasında değişkenlik gösterir.
  • 1,5 yaşına geldiklerinde annelerinden ayrılarak yalnız yaşamaya başlarlar.
  • Pandaların toplamda 6 parmakları vardır.
  • Az enerji harcamak için yavaş hareket ederler.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar