Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Kuşlar
ördek
Email :5510

Ördek, kanatlı kuşlar familyasında bulunan bir kuş türüdür. Bu hayvanlar, uzun uçuş yetenekleri ve sürü halinde göçleri ile bilinmektedir. Ayrıca çok iyi yüzücüler olarak bilinmektedir. Ördeklerin Latince’deki adı Anas’tır. Yerli ördek yaban ördeğinden de farklıdır, çünkü kanatlardaki mukavemet kaybıyla daha kısa ve daha hafif olan uçma yeteneğini neredeyse tamamen yitirmiştir. Bu, evrimsel olarak bir uyum olgusu olarak yorumlanır, çünkü bu kuşlar beslenmek zorunda kaldıkları için, insanlar tarafından beslenirler.

Ördek Özellikleri

Ördekler oldukça kısa bacakları ve perdeli ayakları sayesinde çok iyi yüzerler. Ancak, karada yürümesi oldukça beceriksizdir. Evcil ördeklerdeki bacaklar, vahşi olanlardan daha güçlüdür.

Bazı türlerde gaga, küçük balıkların av aktivitesini kolaylaştıracak şekilde yanlarda kesilir. Gaganın üst kısmında, solunum sürecine müdahale eden ve ördeklerin tanınan ciyaklamasının üretimini açıklayan küçük delikler vardır.

Ördeğin gövdesi oldukça yuvarlaktır ve bazen beyaz veya diğer tonlarda kahverengi veya siyah, bazen de göz alıcı mavimsi ve yeşilimsi tüylerle kaplıdır. Erkeklerin genellikle dişilere göre daha fazla renkleri vardır. Ördek yavruları genellikle turuncu bir gaga ile sarı renklidir, ayrıca siyah renkli yavrular da vardır. Gaganın renkleri değişkendir. Bu renkler turuncu, kırmızı ve siyah olabilmektedir.

Ördek Türleri

Ördek türleri arasında Yeşilbaş, Yaban Ördeği, Kahverengi Islıkçı Ördek, Yaz Ördeği, Ak Yüzlü Islıkçı Ördek ve Kara Karınlı Islıkçı Ördek bulunmaktadır. Her türün kendisine ait karakteristik özellikleri bulunmaktadır.

Ördeklerde Avlanma ve Beslenme

Ördeklerde beslenme, doğal ve evcil türlere göre farklılık göstermektedir. Çiftlikte yaşayan ördekler, tipik olarak besleme mısır veya soya ya da yulaf veya kırık buğday ile beslenir. Ayrıca genellikle başka sebzeler de sunulmaktadır. Göletlerde yaşayan ördekler ise kabuklu yemişler ile beslenmektedir.

Ördeklerde Üreme ve Çiftleşme

Ördeklerde üreme, yılın ilkbahar dönemine denk gelmektedir. Bu süreçte ördekler çiftleşir ve yaklaşık 8’e yakın yumurta bırakır. Yumurtaların çatlama süresi 3 aydır. 3 ay sonunda yavrular yumurtadan çıkar. Bu süreçte dişi ve erkek sürekli olarak yiyecek arayışında olur. Erkek yiyecek ararken; dişi ise yuvaya göz kulak olur.

Ördek Ömrü

Ördek ömrü, yaklaşık 4 ila 6 yıl olarak bilinmektedir. Ancak yaban ördeklerinin yaşam süresi 8 yılı bulabilmektedir. Çiftliklerde evcilleştirilmiş olan ördeklerin yaşam süresi 12 yılı bulabilmektedir. Bunun sebebi ise yuvalarının sürekli olarak temizliğinin yapılmasıdır. Pis bir hayvan olarak bilinmese de çiftliklerde yapılan temizlikler ve haşere kontrolleri, ömürlerinin daha uzun olmasını sağlamaktadır.

Ördekler Hakkında İlginç Bilgiler

Ördekler hakkında ilginç bilgiler oldukça fazladır. Hem uçan hem de suya bağımlı olarak yaşayan sayılı kuş türünden birisidir. Karın bölgesinde yer alan sık tüyler, soğuk havalarda su üzerinde yüzmesini kolaylaştırmaktadır. Bunun sebebi ise sık tüyler sayesinde vücut sıcaklığında herhangi bir düşüşün yaşanmamasıdır. Bu tüyler doğal olarak su geçirmez bir yapıya sahiptir. Su üzerinde yüzerken, suyun altında bulunan balıkları görebilirler. Sürü halinde yaşarlar ve yılın belirli dönemlerinde göç ederler. Hiç durmadan 2000 mil uzaklığı tek seferde uçabilirler. Kanat genişlikleri 120 cm’ye ulaşabilir ve 8000 millik bir yolculuğu, 2 dinlenme molası ile uçabilirler. Oldukça dirençli hayvanlardır ve tıpkı kazlar gibi tek eşlilerdir.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar