Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Memeliler
maymun
Email :3645

Maymunun latincesi Simia ismiyle tanımlanır. Primatlar takımında yer alırlar. Günümüzde aktif olarak yaşamlarını sürdüren maymunlar, sahip oldukları anatomik özellikleri bakımından insanlara en çok benzeyen canlılardır. Hemen her maymunun çok kısa boyutlarda olsa belirli bir kuyruğu bulunur. Zeki ve sosyal özellikleriyle ön plana çıkarlar. El ve ayaklarında 5’er parmak bulunur. Davranış özellikleri bakımından, diğer hayvanlardan belirgin seviyede ayrılırlar. Aile yapısı görülür. “Maymun nedir?” hakkında soruya sahip olanlar için maymunların diğer özelliklerinin de tam olarak incelenmesi gerekir. Maymun tarihçesi, 6 milyonluk geçmişe dayanır. Günümüzde varlıklarını sürdüren maymunların her biri eski dünya maymunlarının torunları olarak dünya üzerinde bulunurlar.

Maymun Özellikleri

Maymun özellikleri bakımından sahip oldukları farklarla beraber ön plana çıkarlar. Belirgin özelliklerinin zekâ ve sosyal düzenleri olmasının yanı sıra diğer özellikleri bakımından da diğer hayvanlardan ayrılırlar.

Fiziksel açıdan maymun incelendiğinde, kolları ve bacaklarının uzun olduğunun görülebilmesi mümkündür. Ağaç dallarını sallanarak kullanılabilmelerine olanak sağlayan anatomik yapıları aynı zamanda oldukça da esnektir. Ağaçlara çok hızlı şekilde tırmanabilme özelliğine sahiptirler. Maymunlarda boyutlar tür özelliklerine göre kategorize edilir. 15 cm boyutunda 120 gram ağırlığında oldukça küçük yapıda maymunlar bulunabildiği gibi aynı zamanda 1 metre uzunluğunda ve 35 kg ağırlığında türler de bilinir.  Genel olarak yaşam ortamı olarak uzun ve sık ağaçlık bölgeleri tercih ederler. Doğal yaşam alanlarının en kolay sürdürülebilir olduğu noktalar olduğundan dolayı kendilerine uygun standartlarda yaşamlarını sürdürürler.

Meraklı hayvanlar olmalarıyla beraber sosyal açıdan belirgin seviyede sahip oldukları özellikleri ön plana çıkarırlar. Özellikle yaşam alanlarında popülasyonlarıyla beraber sağladıkları uyum oldukça yüksek seviyededir. Erken yaşlarda genellikle eğlenceli karakteristik özelliğine sahip olan maymunlar, yaşlarının ilerlemesine bağlı olarak huy değiştirme özelliğine sahip olabilirler. Saldırganlık eğilimleri artar. Ormanlık alanlar başlıca yaşam alanları olmalarıyla beraber, çöl ve bozkırlarda da yaşayabilme özelliğine sahiptirler.

Maymun Türleri

Dünyanın farklı noktalarında yaşamlarını sürdüren maymun türleri bulunur. Her tür kendi özellikleri bakımından diğerlerinden ayrılıyor olmakla beraber, oldukça farklı özelliklere sahip olabilirler. Hem boyutları açısından hem de beslenme ve sosyal alışkanlıkları açısından türler arasında değişimler görülür. Çok çeşitli maymun türü bulunur.

 • Uzun Burunlu Maymun
 • Bamboo Maymun
 • Cüce İpek Maymun
 • Mandril
 • Hint Şebeği
 • Sarı Babun
 • Dril Maymun
 • Aslan Kuyruklu Şebek
 • Beyaz Yüzlü Saki
 • Japon Şebeği
 • Kara Sırtlı Tamarin
 • Kara Başlı Örümcek Maymun
 • Makak Maymunu

en bilinen türler arasında yer alırlar.

Maymunlarda Avlanma ve Beslenme

Maymunlarda türlere göre değişen alışkanlıklar avlanma ve beslenmede de geçerli olur. Maymunlarda beslenme bazı türlerde; yaprak, meyve, çiçek ve böcek tüketimiyle gerçekleştirildiği gibi, bazı türlerdeyse; sürüngen, yengeç gibi canlıların yenilmesiyle gerçekleştirilir. Hem otçul hem de etçil olarak değerlendirilebilirler. Maymunlarda avlanma, etçil özellik gösteren türlerde güçlü eller yardımıyla gerçekleştirilir.

Maymunlarda Üreme ve Çiftleşme

Maymunlarda üreme, insandakiyle yüksek derecede benzerlik gösterir. Öncelikli olarak eş seçimi gerçekleştirilir. İnsanda olduğundan farklı olarak çok eşliliğin görülebilmesi olasılığı bulunur. Maymunlarda çiftleşme 10 dakika süreyle gerçekleştiği gibi farklı pozisyonlarda görülebilir. Erkek ve dişi maymun arasındaki ilişkiye bağlı olarak tamamen değişkenlik gösterebilir. Yakın ilişki yaşanması durumunda defalarca çiftleşme gerçekleştirebilirler. Dişiler bir yavru doğurarak bakımını üstlenir. Farklı dönemlerde iki yavrunun olduğu da görülebilir. Hamilelik dönemi 220-250 gün arasındadır.

Maymun Ömrü

Maymun ömrü 15 yıl ila 45 yıl arasında değişkenlik gösterir.

Maymunlar Hakkında İlginç Bilgiler

Maymunlar hakkında ilginç bilgiler, maymunları daha yakından tanıyabilmeye olanak sağlar.

 • Maymunlarda eşcinsel ilişki görülebilir.
 • İnsanlarla aynı kromozom sayısına sahiptirler.
 • Maymunlar, kendi türleri haricinde olan insan ırkından çocuk yetiştirmişlerdir.
 • İşaret dili öğrenebilirler.
 • Sosyal hiyerarşi vardır.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar