Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Kuşlar
martı
Email :9284

Martı, dünyanın hemen her yerinde bulunan su kuşu olarak bilinmektedir. Martıların çığlıklarını duymak ve farklı ülke ve bölgelerin kıyılarında ve göllerinde su üzerinde koşuşan martıları görmek mümkün olmaktadır. Martı nedir sorusu ise yaygın olarak sorulmaktadır. Martıların genel özellikleri ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Martı Özellikleri

Martı özellikleri arasında ön plana çıkan ilk faktör, elbette renkleridir. Bembeyaz bir gövdeye sahip olan bu canlıların kırçıllı olan türleri de bulunmaktadır. Aynı zamanda martılar iyi de bir balık avcısı olarak bilinmektedir. Dünyanın her yerinde balıklar ile beslenen bu canlılar Türkiye’de simit ile beslenmektedir. Bu durum sadece Türkiye’de görülür.

Martı Türleri

Kırk türden fazla martı vardır. Martı türleri iklime ve yapılarına göre de farklılık göstermektedir. Martıların genellikle küçük ve daha ince olan taraklı ayakları vardır. Ayrıca kısa bacakları, uzun kanatları ve daha düz gagaları vardır.

Yetişkin martılar genellikle beyaz veya gri renktedir ve bazen karanlık işaretlere sahiptirler. Martılar 28 ila 79 santimetre arasında ölçülmektedir. Uzun kanatlar kaymalarına yardım eder. Kanat açıklıkları, küçük martılarda yaklaşık 60 santimetre ve büyük kara sırtlı martıda yaklaşık 1.65 m’dir. Gaga güçlü ve hafif kavislidir. Ayaklar, martıların yüzmesine yardım eder.

Martılarda Beslenme ve Avlanma

Martı Latincesi Larus ridibundus olarak bilinmektedir. Beslenmeleri ve dinlenmeleri için suya inerler. En sevdiği yemek balıktır. Ama aynı zamanda diğer kuşlardan istiridyeler, böcekler, solucanlar, fareler, yumurtalar, hayvanları parçalara ayırırlar ve beslenirler.

Martılar göç eder, yani mevsime göre farklı yerlere seyahat ederler, soğuktan kaçarlar. Bazıları, yaz ve kış aylarında destek noktaları arasında okyanusları ve arazileri geçen büyük mesafeler uçarlar. Martılarda beslenme ve martılarda avlanma genellikle balıklar üzerinden gerçekleşmektedir. Boyutları büyük olan iri ve besleyici balıklar, martıların besin grubunu oluşturmaktadır.

Martılarda Çiftleşme ve Üreme

Martılarda üreme ve martılarda çiftleşme diğer kuşlarda olduğu gibidir. Erkek ve dişi martılar yaklaşık 4 gün kadar çiftleşirler. Bu süre sonunda döllenme gerçekleşir ve dişi martı yumurtasını bırakmak üzere hazırlıklara başlar. Kuluçka süresi boyunca martılar yumurtalarını beklemektedir. Bu sürenin sonunda son derece kaliteli yavrular elde edilmesi beklenmektedir. Bu sürenin sonunda ise yavrular yumurtadan çıkmaktadır. Hem anne hem de baba martı yavrularının eğitimi için hazır hale gelmiştir. Avlanma ve beslenme konusunda tüm eğitimler ise ebeveynler tarafından sağlanmaktadır.

Martı Ömrü

Martı ömrü uzun olan hayvanlardan biri olarak bilinmektedir. 10 ile 12 yıl arasında yaşayabilen martılar, aslında ömürlerini uzatabilmektedir. İklimlerine uygun bir şekilde yaşadıkları takdirde yaşayacakları yıl da uzamaktadır. Bir diğer önemli husus ise elbette beslenmedir. Martılar kendilerine uygun olan balıkları avladıkları ve bu balıklarla beslendikleri takdirde 22 yıla kadar yaşayabilirler.

Martılar Hakkında İlginç Bilgiler

Martılar hakkında ilginç bilgiler konusundan da bahsetmek mümkündür. Martılarla ilgili bilinmeyenler aşağıda yer almaktadır.

  • Martılar genellikle suya yakın olan bölgelerde yaşamayı tercih etmektedir. Hatta bu alanlar genellikle tatlı sulardan oluşur. Denize yakın yerlerde yaşayanlar özellikle kış aylarında martılara sıklıkla rastlamaktadır.
  • Martılar etçil hayvanlardır; ancak onları ekmeğe ya da simide alıştırabilen tek toplum Türk toplumudur.
  • Martılar genelde koloniler halinde yaşamlarını sürdürmektedir. Ilıman iklimlerden hoşlanırlar. Bu nedenle Türkiye’de martılara rastlamak oldukça kolaydır.
  • Balığa karşı çok duyarlı olan martılar çok yüksekten bile avlarını görebilirler.
  • Suyun içine dalarak avlarını yakalarlar ve çok kısa bir süre içinde de midelerine indirirler.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar