Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Memeliler
kurt
Email :1654336

Kurt, köpek familyasına ait en önemli türlerden biridir. Bozkurtlar ise kurtların en yaygın türleri arasında yer almaktadır. Pek çok bölgede orman kurdu ya da gri kurt bulunmaktadır. Dünya genelinde bu türlere yaygın olarak rastlanması nedeniyle kurtlar için Bozkurt adı yaygın olarak kullanılmaktadır. Kurt nedir sorusunun yanı sıra pek çok kişi kurtların özelliklerini merak etmektedir. Kurtlara ait tüm özellikler aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Kurt Özellikleri

Kurtların özellikleri konusuna şöyle bir bakıldığında pek çok faktörden bahsetmek mümkün olabilmektedir. Kurtlar köpeklerden çok daha uzun bir vücut yapısına sahiptir. Aynı zamanda kafaları da son derece iridir. Vücutlarına göre büyük başları bulunan kurtlar, kısa kulaklara sahiptir. Kuyruklarının püsküllü olması ise öne çıkan diğer özelliklerden biridir. 42 adet dişe sahip olan kurtlar siyah, gri, krem ya da beyaz renklerde olabilmektedir. Kurtların tarihçesine bakıldığında ise farklı kürk renklerine sahip olan kurtlardan bahsetmek de mümkün olabilmektedir. En iri kurtlar 160 santimetre civarındadır. Bu canlıların 50 santim uzunluğunda da kuyrukları bulunmaktadır. Maksimum kiloları ise 80 kilogramdır. Alaska, Kanada, Orta Asya ve Avrupa’nın doğu bölgeleri kurtların yaygın olarak yaşadığı bölgeler arasında yer almaktadır.

Kurt Türleri

Kurt türleri incelenecek olursa farklı türlerden bahsedilebilmektedir. İran Kurdu, Avrasya Kurdu, Meksika Kurdu, Tibet Kurdu, Honşu Kurdu ve Kutup Kurdu kurtların alt sınıflarını oluşturmaktadır. Bu kurtların kürk rengi beslenme tipi ve avlanma şekilleri ise yaşadıkları bölgeye göre farklılık gösterebilmektedir. Kurdun Latincesi lupus olarak da bilinmektedir. Biyologlar genellikle kurtlarla ilgili incelemeleri bu isim üzerinden gerçekleştirmektedir.

Kurtlarda Avlanma ve Beslenme

Kurtlar her ne kadar sürü şeklinde yaşasalar da genellikle tek başlarına davranmaktadır. Kurtlarda avlanma ve kurtlarda beslenme son derece vahşi bir şekilde gerçekleşmektedir. Alfa erkek ve alfa dişi şeklinde sıralanan kurtlar her zaman en üst grupta yer almak için savaşmaktadır. Kurtlar olmalarının yanı sıra gece ya da gündüz fark etmeden uyuyabilmektedir. Genellikle gece avlanan kurtlar saatte 60 kilometrelik bir hızla ulaşarak avlarını kolayca yakalayabilmektedir. Koku açısından da son derece duyarlı hayvanlardır.

Kurtlarda Üreme ve Çiftleşme

Kurtlarda üreme ve kurtlarda çiftleşme tıpkı diğer memelilerde olduğu gibi gerçekleşmektedir. Yılda 1 defa doğum yapan dişi kurtlar 60 gün kadar bir süre ile gebe kalmaktadır. Bunun sonucunda ise en az 3, en fazla 5 yavru dünyaya getirirler. Yapılan incelemeler karşılığında bir kurda ait olan en fazla yavru sayısı 14 adettir. Çok nadir de görülse bir yavru dünyaya getirmiş olan kurtlardan da bahsetmek mümkün olabilmektedir. Kurtların çiftleşmeleri ise genellikle bir hafta kadar sürmektedir. Eğer kurtlar bu süre içerisinde çiftleşmelerini gerçekleştirmezler ise o sene herhangi bir yavru dünyaya getirmeden yılı atlamış sayılmaktadır.

Kurt Ömrü

Kurt ömrü uzun olan bir hayvandır. Bu hayvanlar sağlıklı beslendiklerinde ve kısıtlanmadıklarında 20 seneye kadar yaşayabilmektedir.

Kurtlar Hakkında İlginç Bilgiler

Kurtlar hakkında ilginç bilgiler konusundan da bahsetmek mümkün olabilmektedir. Herkesin merak ettiği ancak pek çok kişinin bilmediği enteresan bilgiler ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır. Kurtlar genellikle Mayıs ve Mart ayında dünyaya gelmektedir. Kör, sağır ve 450 gram olacak şekilde dünyaya gelirler. Doğduklarında mavi olan gözleri 8 aylık bir süre sonra sarıya dönmektedir. Kurtlar ayak parmaklarının üzerinde durabilen nadir canlılardan biridir. Aynı zamanda 2 kilometre ötede olan bir canlıyı koku hücreleri sayesinde algılayabilmektedirler. Kurtlar 42 dişe sahiptir ve köpeklerden yaklaşık 2 kat daha güçlü bir şekilde avlarını ısırabilmektedirler.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar