Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Memeliler
kedi
Email :596

Bir evcil kedi, kedigiller ailesinin yırtıcılarından ayrılan bir memelidir. Bir kedinin evcilleştirilmesi Eski Mısır’da yaklaşık 4000 yıl önce meydana gelmiştir. Mısır’dan diğer ülkelere geldi ve tüm dünyaya yayıldı. Şu anda kedi, insanlar tarafından sevilen en popüler evcil hayvan haline gelmiştir. Uysal yapısı ve insanlar ile güçlü bağı, onları oldukça iyi bir evcil hayvan konumuna getirmiştir. Geçmiş yıllardan beri insanlar ile yakın ortamlarda yaşam sürmüş ve halen dünya üzerindeki her ülkede yaşayan bir hayvan haline gelmiştir.

Kedi Özellikleri

Kedilerin oldukça uyumlu bir vücudu vardır. Kedilerin özellikleri onların oldukça esnek ve atletik olmasını sağlamaktadır. Kedilerin başı yuvarlaktır, kulaklar dik ve sivridir. Gözler yuvarlak, burun çoğunlukla pembe renktedir. Kuyruk uzundur, yavaş yavaş sonuna doğru incelir. Uzuvlar uzun ve güçlüdür. Parmaklardaki pençeler oldukça keskin ve dikene benzer bir yapıya sahiptir. Kedilerin pek çok ırkı vardır ve dünya üzerinde yaşayan her kedinin kendisine ait farklı özellikleri vardır.

Mutfakta veya koridorda, bir kedi için bir yemek yeri bulunmalıdır. Temiz su içeren bir kase bulunmalı ve yemek için her yemlemeden sonra yıkanacak başka bir kase kullanılmalıdır. Kediler günde iki kez beslenmelidir. Bu haşlanmış pirinç, yulaf ezmesi veya beyaz ekmek şeklinde olmalıdır. Kedi tarihçesi konusunda bu tür bilgilerden de bahsedilmektedir. Besinlerinin büyük bir kısmını etli yiyecekler oluşturmaktadır. Özellikle balık ve tavuk, en sevdikleri ve bolca tükettikleri yiyecekler arasında yer almaktadır. Vitamin takviyeleri besleme ham rendelenmiş havuç, lahana, elma ilave edilebilir. Bu gıda karışımını yaklaşık onda bir olabilir. Bu tür bir karışım, bir haşlanmış tavuk yumurtası , et ve tahıl konserve gıda ile değiştirilebilir. Bir dairede yaşayan bir kedi için tuvalete yer ayırmanız gerekir. Hoş olmayan kokuları emerek granüllerle doldurulmuş özel plastik kutular kullanmak daha iyidir.

Kedilerde Avlanma ve Beslenme

Kedilerde avlanma ve kedilerde beslenme yapısı, evcil ve vahşi olarak ayrılmaktadır. Evcil kedilerin avlanma gibi bir ihtiyacı yoktur. Çünkü sahipleri tarafından düzenli bir şekilde beslenmektedir. Vahşi kedilerde ise durum biraz daha farklıdır. Herhangi bir sahiplenme içgüdüsü bulunmadığından doğal yaşamda hayatta kalmak için avlanmak zorundadır. Kedi türleri genellikle küçük hayvanlar ile beslenir. Çoğunlukla kuşları avlarlar ve bu şekilde beslenirler.

Kedilerde Üreme ve Çiftleşme

Kedilerde üreme ve kedilerde çiftleşme, yıl içerisinde birden fazla olabilmektedir. Gebelik dönemleri genellikle Mart ayına denk gelmektedir. Kedilerin davranışları, Mart ayında değişmektedir. Bunun sebebi ise hem dişi hem de erkek kedilerin kızgınlık dönemine girmesidir. Yıl içerisinde 4 defaya kadar gebelik görülebilir. Bir dişi kedi, gebelik döneminde en fazla 9 yavru doğurabilir.

Kedi Ömrü

Kedi ömrü, türler arasında değişkenlik göstermektedir. Tekir kedilerin ömrü 12 yılı bulabilirken, İran kedileri en fazla 10 yıl yaşayabilmektedir. Ancak bu süreçte yaşam şartları ve beslenme koşulları büyük bir role sahiptir.

Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

Kediler hakkında ilginç bilgiler oldukça fazladır. Kediler oldukça zeki hayvanlardır. Gördükleri herhangi bir davranışı kolayca öğrenebilir ve komutlar yolu ile çabucak eğitilebilir. Görme yetileri insanların görme yetisinden 8 kat daha gelişmiştir. Kuyrukları, bir gemi dümenine benzetilir. Atletik bir yapıya sahip olduğundan, kuyruk büyük bir role sahiptir. Vücut dengesinin sağlanmasını ve başarılı zıplamaların yapılmasını sağlamaktadır. Gündüz vakti kedilerin gözbebekleri çizgi halinde iken; gece vakti gözleri tam yuvarlak bir hal alır. Ayrıca ne kadar yüksek olursa olsun hep dört ayak üzerine düştükleri bilinmektedir. Bunun sebebi ise, tüylerinin kalınlığının paraşüt görevi görmesidir.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar