Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Kuşlar
kaz
Email :1762

Kaz, kuş türleri arasında yer alan bir hayvan türüdür. Diğer kuşların aksine balıkçıl olarak da bilinmektedir. Bitkilerin yerine genellikle küçük balıklar ile beslenirler. 1930’da Atlantik kıyısı boyunca deniz bitkilerinin ani bir yok oluşu bu tür üzerinde ciddi bir etki yaratmış olabilir. Kazlar diğer gıda kaynaklarına uyum sağlayabildiğinden ve deniz bitkilerinin bu alanlarda kısmen toparlandığından, türlerin sayısı üzerinde uzun vadeli olumsuz bir etki görülmemiştir. Başka bir kaz türü, kuzeyde karabaşlı mersin gibi yuvalar ve şimdiye kadar çok az göç yapmıştır. Bu küçük kazlar yaz aylarında ve kışın kıyı bölgelerinin karakteristiğidir.

Çoğu kuş gözlemcisi, Kuzey Amerika’nın iki kıyısı boyunca kışlama sürülerini gözlemlediklerinden onları tanır. Yaz ve kış habitatları arasında seyahat ettikleri zaman, büyük toprak veya açık denizden geçerken birkaç yüz metrelik rakımda uçabilirler. Genellikle uzun mesafelere göç eder ve sürülerde seyahat ederler. Kanada Merkez Kutup Bölgesi’nin kuşları Hudson Körfezi’nin doğu tarafına doğru hareket ediyor; daha sonra kıtada, James Körfezi’nin güneyinden Amerika Birleşik Devletleri’nin Atlantik kıyısının orta kısmına kadar kesintisiz uçuyorlar. Alaska’da, çok sayıda kaz Izembek bölgesinde toplanır ve daha sonra neredeyse aynı anda su üzerinde uzun bir uçuş yapmak için Pasifik kıyısındaki kışlık bölgelere gitmektedir. Göç eden sürülerde yüksek irtifada uçabilir. Kış kuşları ilkbaharda çoğu kazdan daha uzun süre kalabilirler, çünkü Kuzey Kutup Bölgesi’nin kıyı ıslah alanları yaza kadar yuva yapmak için uygun değildir. Kazların Latince’deki adı Anserini’dir.

Kaz Özellikleri

Çift bağ genellikle kışlık bölgelerde oluşur. Çoğu zaman, türler serbest kolonilerde çoğalırlar. Yuva: tundra göletlerindeki küçük adalarda, genellikle kıyıdan yaklaşık 1 ila 8 km uzaklıkta, düşük çim düzlüklerinde hafif yüksekliklerde bulunur. Çoğu zaman, yuva fırtınaların gelgiti tarafından yok edilebilir. Yuva, çok miktarda aşağıya dizilmiş, çimen ve diğer malzemelerin sığ bir konteyneridir.

Kaz Türleri

Kaz türleri arasında Kanada Kazı, Çin Kazı, Linda Kazı, Landes Kazı, Mast Kazı, Mamut Kazı, Toulouse Kazı, Mısır Kazı, Afrika Kazı, Roman Kazı, Germen Kazı, Amerikan Buff Kazı, Sebastopol Kazı, Emden Kazı bulunmaktadır. Birbirleri arasında belirgin farklar olup, kilo ve boyları arasında da farklılıklar bulunmaktadır.

Kazlarda Avlanma ve Beslenme

Kazların beslenme alışkanlıkları, diğer kuş türlerine göre biraz daha farklıdır. Göç ve kış aylarında su bitkileri besler. Kullanılabilir olduğu sürece deniz bitkilerini tercih eder. Ayrıca denizlerdeki küçük balıkları, yeşil alg ve diğer bitkileri tüketir. Üreme bölgelerinde otları, su kulaklarını ve diğer bitkileri yerler. Ayrıca, bazı küçük böcekler, yumuşakçalar, solucanlar ile beslenirler.

Kazlarda Üreme ve Çiftleşme

Kazlarda üreme ve çiftleşme sonbahar döneminde olur. Kazlar tek eşlidir ve ölene kadar aynı eşiyle sürekli çiftleşir. Yuvadan çıktıktan 1 ya da 2 gün sonra yuvadan ayrılırlar, her iki ebeveyn de onlara bakıp kendi yiyeceklerini bulabilmeleri için onları beslenme alanlarına götürür. Arktik dağ silsilesindeki uzun saatler ışığında, her an yavruları besler ve yavrular hızla gelişir. 40-50 günde tüylenme süreci başlar. Tüylerin rengi sütlü beyaz ve soluk zeytin yeşili arasında, yuva tarafından lekelenmiş olarak nitelendirilir. 22 ila 26 gün süren inkübasyon sürecine sadece dişi kaz bulunur.

Kaz Ömrü

Kaz ömrü, ortalama 4 ila 6 yıldır. Kaz sürülerinin büyük bir bölümü göç esnasında meydana gelen fırtınalar ya da benzer doğa olayları ile telef olur.

Kazlar Hakkında İlginç Bilgiler

Kazlar hakkında ilginç bilgiler arasında en çok bilineni tek eşli olmalarıdır. Dişi ve erkek, hayatlarının sonuna kadar aynı eşe sahip olur. Çoğu kaz eşinin ölümünden sonra çok uzun yaşamaz ve kendisini açlığa terk eder.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar