Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Kuşlar
guguk kuşu
Email :3481

Guguk kuşu gugukgiller familyasına ait bir kuş türü olarak bilinmektedir. 30 cm uzunluğunda olan bu kuşlar, son derece zarif bir görünüme de sahiptir. Göçmen kuşlardan olan guguk kuşları, yuva yapma gibi özelliklere sahip değildir. Guguk kuşu nedir sorusunu soran kişiler bu kuşların diğer özelliklerini de merak etmektedir. Tırtıl ve böcekler ise bu kuşların temel besin kaynağını oluşturmaktadır.

Guguk Kuşu ve Özellikleri

Guguk kuşu özellikleri konusuna bakıldığında sivri bir kuyruktan ve renkli bir telekten bahsedilebilmektedir. Guguk kuşları yuva yapma özelliğine sahip olmadığından dolayı herhangi bir alana yumurta bırakabilmektedir. Tepeli Guguk, Altın Guguk ve Kül Rengi Guguk ise bu hayvanlara ait en çok bilinen türler arasında yer almaktadır. Yuva yapmayan bu kuşlar, önceden kendilerine geçici bir yuva belirlemektedir. Yavrular da bu yuvada büyütülürler.

Guguk Kuşu Türleri

Guguk kuşu türleri aslında Avrupa’da daha yaygındır. Çıkarmış oldukları seslerden dolayı da bu kuşlara guguk kuşu adı verilmektedir. En yaygın olarak görülen guguk kuşu ise kahverengi guguk kuşudur. Guguk kuşu tarihçesi konusuna göre ise bu türlerin sıcak iklimlerde yaşadıkları da gözlenmektedir. Kanatları sivri olan bu tür, iyi bir uçucudur. Aynı zamanda sivri bir gaga yapısına sahip olmaları ile de diğer kuşlardan kolaylıkla ayrılmaktadırlar.

Guguk Kuşlarında Avlanma ve Beslenme

Guguk kuşlarında avlanma ve guguk kuşlarında beslenme genellikle böcekler ve tırtıllar ile gerçekleşmektedir. Yaygın olarak protein ağırlıklı hayvanları kendilerine besin kaynağı olarak seçerler. Özellikle kış aylarında kendilerine devamlı olarak tüketebilecekleri besinler bulmaları da gerekmektedir. Bu durum onların hayatta kalabilmeleri ve sağlıklı yavrular elde edebilmeleri için oldukça önemlidir. Kısa vadede yavru alan bu kuşlar, aynı zamanda iyi de bir eğitmendir.

Guguk Kuşlarında Üreme ve Çiftleşme

Guguk kuşlarında üreme ve guguk kuşlarında çiftleşme genellikle 1 hafta kadar sürmektedir. Çok eşli olan guguk kuşları en doğurgan olan dişiyi seçmekte ve o dişi ile çiftleşmektedir. Neticede döllenme gerçekleşmekte ve yumurtalar bırakıldıktan sonra dişi için kuluçka süresi başlamaktadır. Devamlı olarak kuluçkada bulunan dişiler, zaman zaman yerini erkek guguk kuşlarına da bırakmaktadır. Çiftleşme uzun sürdüğünden dolayı uzun süre bu iki kuş birbirinden ayrılmamaktadır.

Guguk Kuşu Ömrü

Guguk kuşu ömrü çok uzun değildir; ancak çok kısa bir ömürden de bahsedilmemektedir. Guguk kuşları 10 sene kadar yaşayabilmektedir. Göç etmeleri nedeniyle sürü içinde belli kazalara maruz kalmazlar ya da başka etçiller tarafından avlanmazlar ise çok daha uzun yaşama şansları oluşabilmektedir. Guguk kuşlarının da diğer kuşlarda olduğu gibi mutlaka belli faktörler ile yakından ilişkileri bulunmaktadır. Beslenme, iklim ve doğurganlık da yine ömrün uzunluğunu belirleyen unsurlar arasında yer almaktadır.

Guguk Kuşu Hakkında İlginç Bilgiler

Guguk kuşu hakkında ilginç bilgiler konusundan da bahsedilmektedir. Bu bilgiler ise aşağıda yer almaktadır.

  • Guguk kuşları dağlık, ovalık ya da ormanlık alanlarda yaşayabilmektedir.
  • Guguk kuşları kendi yuvalarına değil, farklı kuşların yuvalarına yumurta bıraktıklarından dolayı yumurtalar kolay bir şekilde ayırt edilememektedir. Fakat guguk kuşları kendi yumurtalarını kolaylıkla tespit edebilmektedir.
  • Guguk kuşları kendi yumurtalarını başka bir bölgeye gagaları aracılığı ile taşıyabilme özelliğine de sahiptirler.
  • Guguk kuşları çok eşli canlılardır. Özellikle erkekler birden fazla dişi guguk kuşu ile çiftleşebilmektedir.
  • Guguk kuşları bir sene içinde toplamda 20 adet yumurta bırakabilmektedir. Bu yumurtaların ise yalnızca yarısı çatlayarak yavru halini almaktadır.
  • Guguk kuşları aynı zamanda çok iyi bir eğiticidir.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar