Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Memeliler
puma
Email :1154

Puma vahşi hayvanlar arasında en çok bilinen ve hızı yönünden de en çok konuşulan hayvanlardan biridir. Puma nedir sorusu ise pek çok kişi tarafından sorulmakta ve bu canlı ile ilgili pek çok detay merak edilmektedir. Puma adı verilen canlı aslında son derece büyük bir canlıdır; ancak kükreme özelliği olmadığından dolayı sıralamada 5’inciliğe yerleşmiştir. Yırtıcılığının yanı sıra iyi de avlanan bir canlı olması ile bilinmektedir.

Puma Özellikleri

Pumanın Latincesi Puma Concolor’dur. Son derece yırtıcı özellikleri olan bu canlılar etçildir ve çok hızlı avlanırlar. Gece saatlerini avlanmak için seçen puma aslında kedigiller ile benzer özellikler de taşımaktadır. Doğada vahşi olarak bulunan pumalar genellikle büyük ırklara ait canlılar ile beslenerek yaşamlarını sürdürmeye devam etmektedir. Bu nedenle de doğada bulunan en tehlikeli ve hızlı canlılar sınıfında yer almaktadır.

Puma Türleri

Puma özellikleri konusuna bakıldığında pumalara ait çok farklı türlerden bahsedilebilmektedir. Pumalar kendi içlerinde farklı türlere ayrılmaktadır. Hatta yeryüzünde değişik renklerde ve boyutlarda pumalara rastlamak da mümkün olmaktadır. Çok iyi sıçrayan pumalar, yaşam şekillerine ve iklime göre de belli türlere ayrılmaktadır. Pumalar her ne kadar geceleri hakim olsalar da gündüzleri avlanmayı tercih ederler. Bu nedenle de her zaman kendilerine uygun yiyecekleri bulma konusunda usta bir hal almışlardır.

Pumalarda Avlanma ve Beslenme

Pumalarda avlanma ve pumalarda beslenme çok farklı şekillerde seyretmemektedir. Bu canlılar da tıpkı diğer canlılarda olduğu gibi hızlı bir şekilde avlarını yakalayabilme kabiliyetine sahiptir. Kedigillerden olmaları nedeniyle son derece büyük olan canlıları da avlayabilirler. Avladıkları hayvanları yedikten sonra ise 3-5 gün bir şey yemeden yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Hatta bu kadar süre aç kalmaları enerjilerinde ya da avlanma becerilerinde herhangi bir olumsuzluğa neden olmamaktadır.

Pumalarda Çiftleşme ve Üreme

Pumalarda üreme ve pumalarda çiftleşme diğer memelilerle aynı şekilde gerçekleşmektedir. Memeli olan pumalarda yumurta ve sperm birleştikten sonra döllenme gerçekleşmektedir. Bunun sonucunda ise dişi puma için hamilelik süreci başlar. 91 gün gebelik geçiren dişi pumalar yavrularını doğurduktan sonra emzirmeye başlar. Yavru pumalar için eğitim süresi kısa zamanda başlamaktadır. Bu süreçte avlanma ve kendini koruma gibi tüm eğitimler hem anne hem de baba puma tarafından verilmektedir. Genellikle dişi pumalar avlandıklarından dolayı yavru pumalar da annelerinin getirdikleri avlar ile beslenmeye başlarlar.

Puma Ömrü

Puma ömrü hakkında teoriler öne sürülmeden önce mutlaka bilinmesi gereken hususlar vardır. Bu canlılar diğer kedigillere karşı da tehdit oluşturduklarından dolayı mutlaka kendilerini iyi korumaları ve iyi beslenmeleri gerekmektedir. Pumalar en iyi yaşam koşullarını sağladıkları takdirde 13 seneye kadar yaşayabilmektedir. Bazı pumalar ise bu sürenin çok daha üstüne çıkabilirler. Ancak şu da bilinmelidir ki vahşi doğada enfeksiyon riski olduğundan ve bu canlıların çoğu saldırıya uğradıklarından dolayı 13 seneyi göremeden yaşamlarını yitirirler.

Pumalar Hakkında İlginç Bilgiler

Pumalar hakkında ilginç bilgiler konusundan bahsetmek de mümkündür.

  • Pumalar Amerika’ya özgü bir hayvan türü olarak bilinmektedir.
  • Erkekler 2,40 metreye kadar uzayabilmektedir. Genellikle yetişkin erkeklerde bu boyuttan söz etmek mümkün olabilmektedir.
  • Pumalar saatte 80 km hızla koşabilmektedir. Aynı zamanda bu canlılar 5 metreye kadar sıçrayabilme özelliğine de sahiptir.
  • Pumalar genellikle tek başlarınadır. Bu dönem anne bakımının hemen ardından başlar.
  • Her bir puma hamilelik süreci sona erdikten sonra en az 1, en fazla da 6 yavru dünyaya getirebilmektedir.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar