Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Memeliler
karaca
Email :2476

Karaca, geyikgiller familyasında yer alan toynaklı hayvan sınıfında bulunan bir otçul hayvan türüdür. Bu hayvan oldukça narin bir görünüşe sahiptir. Sık ormanların bulunduğu yerlerde yaşana karacaların Latincedeki adı Capreolus Capreolus’tur. Başı kısa, boynu dişilerde daha uzun ve ince, erkekler daha kısa ve kalındır. Bacaklar incedir ve ön ayaklar 45 santimetre, arka ayaklar 48 santimetre uzunluğundadır ve güzel siyah renkli küçük keskin tırnaklarla donatılmıştır.

Bu bacaklar, hayvanı hızlı ve dinçleştirici hareketlere olanaklı kılar. Karacanın kulakları, hem dıştan hem de içten gelen kıllarla kaplıdır. Karacanın dış kuyruğu yoktur. Karacaların ağırlığı çok farklıdır ve sadece yaşına değil, aynı zamanda beslenme koşullarına da bağlıdır. Karacaların ağırlıkları 30 kilograma ulaşabilir.

Yaz aylarında karacanın rengi kışınki renginden farklıdır. Beyaz karaca, çoğu zaman beyaz toynakları ve kırmızı gözleri olan ve böylece de albinos olan, sadece aynı albinoslardan değil, normal renkli ebeveynlerden de doğarlar. Koyu renk, bir kara karacanın göründüğü albinik olana göre yavruya çok daha kolay bir şekilde aktarılır. Karaca 15-16 yaşına ulaşır, bazı durumlarda 20 veya daha fazla yaşayabilir. Ancak hayvanın yaşını belirlemek kolay değildir.

Alt çene içinde her zaman 8 kesici vardır. azı dişi sayısı yaşla birlikte değişir. Genel olarak süt sistemindeki dişlerin büyüklüğü ve şekli de sonuncusundan farklıdır.

Karaca ve Özellikleri

Diş değişimi kademeli olarak gerçekleşir ve diş sisteminin ömrü ile hayvanın yaşını belirlemek mümkündür. Boynuzların gelişimi karacaların cinsel olgunluğuyla yakın ilişki içerisindedir.

Karaca Türleri

Karaca türleri arasında Amerika, Avrupa ve Asya Karacası bulunmaktadır.

Karacalarda Avlanma ve Beslenme

Karacalarda beslenme, diğer otçul memelilerde olduğu gibi bitki yaprakları ile gerçekleşir. Boyları çok uzun olmasa da taze otları ve bitki yapraklarını tüketmeyi severler.

Karacalarda Üreme ve Çiftleşme

Karacalarda üreme dönemi, ilkbaharın son haftasında gerçekleşir. Fazla doğum oranına sahip olmayan bu hayvanlar, en fazla 2 yavru doğurabilir. Gebelik dönemi yaklaşık 12 aydır.

Karaca Ömrü

Karaca ömrü yaklaşık 8 yıldır. Bu hayvanlar, bulundukları habitatta çok fazla yırtıcı ile beraber yaşadığından saldırıya maruz kalır. Bu yüzden birçoğu saldırılar sonucunda ölür. Ayrıca insanların avlanma zevkine bağlı olarak, soylarında tükenme riski bazı ülkelerde mevcuttur.

Karacalar Hakkında İlginç Bilgiler

Karacalar hakkında ilginç bilgiler arasında, gözlemlenmesi zor bir hayvan olduğu gerçeği vardır. Ormanlık arazilerde neredeyse hiç rastlanmayan karacalar, doğal ortamlarında oldukça zor gözlemlenebilen bir hayvan türüdür.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar