Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

  • Anasayfa
  • Omurgasızlar
  • Deniz Yıldızı Türleri ve Özellikleri – Deniz Yıldızları Hakkında Bilgiler
Derisi Dikenliler
deniz yıldızı
Email :7455

Deniz yıldızı, “dikenli cilt” anlamına gelen Echinoderms denen bir grup hayvana aittir. Onlar sadece deniz yatağında yaşayan deniz hayvanlarıdır. Çeşitli formları ve renkleri olan yaklaşık 1600 deniz yıldızı türü vardır. Deniz yıldızı nedir sorusunu soran kişiler daha çok bu canlının genel özellikleri, yaşam şekilleri ve beslenme türleri ile de ilgilenmektedir.

Deniz Yıldızı ve Özellikleri

Bu hayvanların vücut çeşitleri farklılık gösterebilir ve simetri oluşturan kolların üzerinde dikenler görülür. Sert bir kol yapısına sahip olan deniz yıldızı aynı zamanda esnek bir yapıya da sahiptir. Deniz yıldızı tarihçesine bakıldığında çok daha farklı özelliklerden de bahsedilebilir. Deniz yıldızının hafif kompleks bir sindirim sistemi vardır. Ağız, yemek borusu, mide, bağırsak ve anüsleri vardır.

Şiddetli bir etki sırasında çeşitli bölümlerde kırılmasına rağmen, iç iskeletlerinden (endoeskeleton) dolayı sert bir cisme sahiptirler. Hareketleri ambulatuar ayaklarının yardımıyla yapılır ve solunumu solungaçlardan yapılır.

Deniz Yıldızı Türleri

Deniz yıldızı türleri değişkenlik göstermektedir. Yeryüzünde denizyıldızlarına ait 1000’lerce tür bulunmaktadır. Bu türler ise yaşadıkları coğrafyaya göre farklı boyutlarda ya da renklerde olabilmektedir. Tuzlu suda daha yaygın görülen bu türler solunumlarını da farklı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Deniz Yıldızlarında Üreme ve Çiftleşme

Deniz yıldızı özellikleri arasında bir diğer önemli husus ise aseksüel olmalarıdır. Böylece, üreme cinsiyetlendiğinde, dişi deniz yıldızı yumurtaları daha sonra erkek gametler tarafından döllenecek olan suya bırakır. Aseksüel olduğunda, denizyıldızı, parçalanma süreci adı verilen bir yöntemle çoğalır. Yani, aseksüel üremede, kendiliğinden veya yanlışlıkla, deniz yıldızının kollarından biri kesilir, bu kol gelişir ve yeni bir varlığa yol açar. Denizyıldızı, etobur, esas olarak yumuşakçalar, kabuklular, solucanlar, mercanlar ve bazı balıklar üzerinde beslenir. Deniz yıldızlarında üreme ve deniz yıldızlarında çiftleşme diğer canlılara göre son derece farklı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Deniz Yıldızlarında Avlanma ve Beslenme

Deniz yıldızlarında avlanma ve deniz yıldızlarında beslenme farklı şekillerde gelişmektedir. Deniz yıldızları genel olarak sümüklüböcek, balık ya da yosunlar ile beslenmektedir. Avlanmalar ise genellikle sürüler halindeyken gerçekleşmektedir. Deniz yıldızı denizin derinliklerinde yaşayan bir canlı olduğundan dolayı tek başına da deniz dibinde bulunan canlıları kolayca avlayabilmektedir.

Deniz Yıldızı Ömrü

Deniz yıldızı ömrü uzun olan hayvanlar arasında yer almaktadır. Bu canlıların yüzyıllarca yaşayabildiğine dair kanıtlar da bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır. Suyun dibinde yaşayan bu canlılar beslenmelerini düzenli bir şekilde sağladıkları takdirde uzun yıllar boyunca hayatta kalabilmektedir. Ayrıca denizde yaşayan diğer canlılar deniz yıldızları üzerinden herhangi bir beslenme de gerçekleştirmediklerinden dolayı can tehlikeleri bulunmaz. Dünya üzerinde yaşayan ve son derece farklı olan bu canlılar vücut yapıları itibariyle de avlanacak hayvanlar arasında pek yer almamaktadır. Bu nedenle de ömürleri her geçen gün daha da uzamaktadır.

Deniz Yıldızları Hakkında İlginç Bilgiler

Deniz yıldızı hakkında ilginç bilgilerden de söz edilebilmektedir. Bu canlılar ile ilgili enteresan bilgiler aşağıda yer almaktadır.

  • Bu hayvanlar harika bir yenilenme kabiliyetine sahiptir, yani bir kolunu kaybederlerse bir başkasını kolayca yeniden inşa edebilirler.
  • En çok sıcak sularda yoğunlaşmış olmalarına rağmen, tüm okyanuslarda bulunurlar.
  • Onlar yırtıcıdırlar ve çoğu zaman onlardan daha büyük olan diğer hayvanları avlar ve beslenirler.
  • Denizyıldızı, hayvan krallığında, mideyi beslemek için vücudun dışına çıkarabilen eşsiz bir özelliğe sahiptir.
  • En çok sevdikleri yiyeceklerden biri olan midye kabuklarını açmak için kullandıkları kollarında çok fazla güç bulunur.
  • Bu hayvanların kalbi yoktur, fakat kan benzeri bir işlevi olan renksiz bir sıvıya sahiptir.
  • En yakın akrabaları arasında Deniz Kestanesi, Deniz Krakeri ve Deniz Salatalığı vardır.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar