Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Kuşlar
arı kuşu
Email :4134

Arı kuşu hem böcekler hem de arılar ile beslenen göçmen kuşlardan biridir. Genellikle açıklık bölgelerde ya da ağaçlık alanlarda sıklıkla rastlanmaktadır. Ilıman iklime uygun olmaları nedeniyle yaygın olarak sıcak bölgelerde yaşamayı tercih ederler. Sivri ve uzun bir gagaya sahip olmalarının yanı sıra Afrika’da yaygın olarak görülürler. Arı kuşu nedir sorusunu soran kişiler, bu kuşların yaşam biçimini, beslenme şekillerini, üremelerini ve ömürlerini de merak etmektedir. Arı kuşu tarihçesi detaylarına göre bu hayvanlara ait en yaygın özellikler aşağıda yer almaktadır.

Arı Kuşu ve Özellikleri

Arı kuşu özellikleri arasında en önemli faktör, renkli olmalarıdır. Son derece zarif bir yapıya sahip olmalarının yanı sıra ötüşleri de gürdür. Ancak bu kuşlar diğer kuşlar gibi ahenkli sesler çıkarmazlar. Arı kuşları, kargaya benzer sesler çıkarmaları ile de bilinmektedir. Hatta pek çok kişi zaman zaman arı kuşunu göremedikleri takdirde arı kuşu ile kargayı karıştırmaktadır. Arı kuşu aynı zamanda uzun gagası ile de ön plana çıkmaktadır. Farklı renklere de sahip olabilen bu kuşlar genellikle yeşil renge sahiptirler.

Arı Kuşu Türleri

Arı kuşu türleri gözden geçirildiğinde Avrupa Arı Kuşu, Yeşil Arı Kuşu, Küçük Yeşil Arı Kuşu ve Küçük Arı Kuşu gibi türlere ayrılmaktadır. Bu kuş türlerinin yaşamsal faaliyetleri ise farklılıklar gösterebilmektedir. Temelde ise aynı beslenme ve avlanma şekillerine sahip olmaları ile bilinmektedirler.

Arı kuşu zarif bir hayvan olmasının yanı sıra daha iri boyutlara da ulaşabilmektedir. Bu durum da tamamen beslenme ile yakından alakalıdır. Daha serin bölgelerde yaşayan arı kuşlarının çok daha kilolu ve iri olmalarını görebilmek de mümkün olabilmektedir. Arı kuşunun Latincesi ise Meropidae’dir.

Arı Kuşlarında Beslenme ve Avlanma

Arı kuşlarında beslenme ve arı kuşlarında avlanma çok farklı şekillerde oluşabilmektedir. Bu kuşlar genellikle minik böceklerle ve arılarla beslenmektedir. Yaygın olarak sık ormanlarda avladıkları böcekleri yiyen bu hayvanlar, besin zincirlerini kendileri oluşturmaktadır. Bu nedenle de sağlıklı bir ömür yaşayabilmektedirler. Aslında arı kuşlarının bu besinleri almalarındaki temel neden çok ağır olmamalarından kaynaklanmaktadır.

Arı Kuşlarında Çiftleşme ve Üreme

Arı kuşlarında çiftleşme ve arı kuşlarında üreme diğer kuş türlerinden son derece farksız olarak seyretmektedir. Dişi ve erkek arı kuşunun bir araya gelmesi ile birlikte çiftleşme başlamaktadır. Genellikle 3-4 gün kadar süren çiftleşmenin sonunda arı kuşları gebelik sürecine girmektedir. Yumurtlama gerçekleştikten sonra ise dişi arı kuşları için kuluçka dönemi başlamaktadır. Anne arı kuşları, yavrular yumurtadan çıkana kadar ayrılmadan beklemektedir. Bu süreçte yuvayı koruma görevi ise erkek arı kuşlarına düşmektedir.

Arı Kuşu Ömrü

Arı kuşu ömrü genellikle 6 sene civarındadır. Bu süreçte arı kuşlarının ne şekilde beslendiği ve hangi iklim koşullarında yaşadıkları da mutlaka inceleme altına alınmaktadır. 6 senden fazla yaşayan arı kuşlarına da rastlamak elbette mümkün olabilmektedir. Bu durum, arı kuşlarının kendilerini ne kadar koruyabildikleri ve ne kadar avlanabildikleri ile alakalıdır.

Arı Kuşları Hakkında İlginç Bilgiler

Arı kuşları hakkında ilginç bilgiler konusundan da söz edilebilmektedir. Bu hayvanlar hakkında çokça kişinin merak ettiği; ancak pek de bilgi sahibi olunmadığı faktörler aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

  • Arı kuşları genellikle derin çukurlar açarlar ve doğum yapacakları zaman bu çukurlara en az 6 tane yumurta bırakırlar.
  • Sinekler ve arılar ile beslendikleri bilinir; ancak yeri geldiğinde meyveler ile de beslenebilirler.
  • Genelde koloniler halinde yaşarlar.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar