Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Memeliler
dağ aslanı
Email :1533

Dağ aslanı adı verilen canlı aslında Puma olarak bilinmektedir. Genellikle sık ormanlarda yaşayan ve son derece hızlı bir hayvan olan Dağ Aslanı, çok iyi avlanmaktadır. Hızlı koşması ve iyi strateji geliştirmesi de bu canlıların en önemli özellikleri arasında yer almaktadır. Dağ aslanı nedir sorusu ise genellikle kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Dağ aslanı tarihçesi konusuna bakıldığında ise çok daha farklı bilgilere erişmek mümkün olabilmektedir.

Dağ Aslanı ve Özellikleri

Dağ aslanı özellikleri arasında en çok öne çıkan faktör, kürklerinin son derece koruyucu olmasıdır. Genellikle taba rengi kürklere sahiptirler. Kürk renginde anne ve baba puma da belirleyici rol oynamaktadır. Genellikle kendi başlarına yaşarlar ve avlanırlar. Bu özellikleri nedeniyle de yaşamlarını en zor şekilde sürdürdüklerinden bahsedilebilmektedir. Dağ Aslanı Latincesi ise Puma Concolor olarak bilinmektedir. Bu canlılar avlarına sinsi bir şekilde yaklaşmakta ve kendilerinden çok daha büyük canlılara saldırabilmektedir.

Dağ aslanı türleri konusuna bakıldığında pek çok farklı türlerden bahsetmek söz konusu olabilmektedir. Kuzey Amerika Puması, Eastern Cougar ve Florida Puması, dağ aslanının alt türlerini oluşturmaktadır. Her türün kendine özgü beslenme ve avlanma şeklinden de bahsedilebilmektedir. Dağ aslanlarında beslenme ve dağ aslanlarında avlanma konusuna dair tüm detaylar ise aşağıda yer almaktadır.

Dağ Aslanlarında Avlanma ve Beslenme

Dağ aslanları kendi başlarına yaşayan hayvanlardır. Bu nedenle avlanmalarını ve beslenmelerini de kendi başlarına yaparlar. Özellikle sık ormanları tercih eden bu canlılar çok hızlı koşabilirler. Genellikle maymun, geyik, antilop ve buna benzer hayvanları avlayarak beslenirler. Sağlıklı bir dağ aslanı, günde ortalama 45 kg et tüketmektedir. Herhangi bir av bulamadıkları takdirde ise 1 hafta kadar aç kalabilirler. Aç kaldıkları sürede ise performanslarından herhangi bir şey kaybetmezler. Dağ aslanlarının beslenme süreçlerini yaşadıkları ortam da yakından etkilemektedir.

Dağ Aslanlarında Üreme ve Çiftleşme

Dağ aslanlarında üreme ve dağ aslanlarında çiftleşme memeli hayvanlarda olduğu gibidir. Anne pumalar yavrularını dünyaya getirdikten sonra emzirerek hayata hazır hale getirirler. Bu sürenin ardından yavru dağ aslanları için avlanma ve kendi başına yaşamayı öğrenme süreci de başlamaktadır. Dağ aslanlarının dişi olanları, yavru dağ aslanlarına hayatta kalmayı öğretmektedir. Özellikle emzirme dönemi bittikten sonra avlanmaya dair tüm detaylar anne dağ aslanları tarafından verilmektedir.

Dağ Aslanı Ömrü

Dağ aslanı ömrü 13 yıla kadar uzayabilmektedir. Kendine iyi bakan ve son derece sağlıklı beslenen dağ aslanı, 13 seneden daha da fazla yaşayabilmektedir. Bu süreç içinde mevsimsel koşullar ya da iklim yapısı gibi durumlardan da etkilenebilmektedirler. Dağ aslanları bakım evlerine ya da hayvanat bahçelerine kapatıldıkları takdirde 7 yıl gibi bir süre içinde yaşamlarını yitirmektedir. Bu durumun temel nedeni ise doğal ortamlarından koparılmış olmalarıdır.

Dağ Aslanları Hakkında İlginç Bilgiler

Dağ aslanları hakkında ilginç bilgilerden de bahsedilebilmektedir. Pek çok kişinin merak ettiği; fakat çok da bilinmeyen enteresan bilgiler ise aşağıda yer almaktadır.

  • Dağ aslanları Amerika’ya özgü hayvanlar olarak bilinmektedir.
  • Dağ aslanlarının en önemli özelliği haberleşmek için çığlık atıyor olmalarıdır.
  • Dağ aslanları saatte 80 km hız yapabilme özelliğine sahiptirler.
  • Dağ aslanları annelerinin bakımından sonra tek başlarına yaşamlarına devam ederler.
  • Çiftleşme sona erdikten sonra gebe kalan dişi dağ aslanları en fazla 6 yavru dünyaya getirmektedir. Hamilelikleri ise 3 ay kadar sürmektedir.
  • Dağ aslanları henüz 6 aylıkken bile kendi avlarını avlayabilmektedir.

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar